San Leon Energy, spółka poszukiwawczo-wydobywcza zarejestrowana w Irlandii, poinformowała o sukcesie w testach przepływu gazu ze skał łupkowych w odwiercie o nazwie Lewino-1G2 niedaleko Trójmiasta. W komunikacie podano, że długotrwałe przepływy surowca wyniosły 45–60 tys. stóp sześciennych dziennie.
Uzyskano je mimo nie w pełni przygotowanego do tego celu odwiertu. Nie był on całkowicie oczyszczony z płynu użytego przy zabiegu szczelinowania hydraulicznego, który przeprowadzono jesienią ubiegłego roku. Przedstawiciele San Leon Energy przypuszczają, że po oczyszczeniu odwiertu przepływ może być kilkakrotnie większy i wynieść nawet 200–400 tys. stóp sześciennych dziennie.
– To najbardziej zachęcające pionowe wiercenie w poszukiwaniu gazu łupkowego w Polsce do tej pory – zachwala Oisin Fanning, prezes San Leon Energy.
W kolejnym kroku spółka chce przeprowadzić odwiert poziomy w już wykonanym odwiercie pionowym Lewino-1G2. Po jego przeprowadzeniu oraz dokonaniu kolejnych zabiegów szczelinowania hydraulicznego lepiej będzie wiadomo, czy stanie się możliwa przemysłowa eksploatacja gazu w tym miejscu lub chociażby na obszarze koncesji. Dziś można jednie stwierdzić, że perspektywy do kontynuowania poszukiwań gazu z łupków w okolicach Trójmiasta są wyjątkowo dobre.
Lewino-1G2 znajduje się na obszarze koncesji Gdańsk W, zajmującej powierzchnię 894 km kw. San Leon Energy nabył ją od kanadyjskiego koncernu Talisman Energy. Podmiot ten, podobnie jak amerykańskie koncerny Exxon Mobil oraz Marathon Oil, wycofał się z łupkowych poszukiwań w naszym kraju. San Leon Energy oraz PGNiG mają w Polsce najwięcej łupkowych koncesji – po 15.