:: "Dziennik Gazeta Prawna": Ekologowie kontra rząd w sprawie CO
2
.
Szybsza redukcja CO
2
Aktualizacja: 11.07.2011 09:27 Publikacja: 11.07.2011 09:27
:: "Dziennik Gazeta Prawna": Ekologowie kontra rząd w sprawie CO
2
.
Szybsza redukcja CO
2
, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Unii poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii i poprawę efektywności energetycznej to główne oczekiwania, jakie wobec polskiej prezydencji ma Koalicja Klimatyczna. W Sopocie w poniedziałek i wtorek spotkają się ministrowie środowiska UE. Podczas dwudniowego, nieformalnego spotkania szef polskiego resortu zaprezentuje priorytety prezydencji w zakresie środowiska. Są to efektywne wykorzystanie zasobów, zapobieganie zmianom klimatu, adaptacja Europy do tych zmian
i przygotowanie stanowiska UE na Konferencję Klimatyczną ONZ w Durbanie (RPA).
:: "Dziennik Gazeta Prawna": Powolna liberalizacja polskiego rynku gazowego.
Wirtualny rewers umożliwi np. zakup paliwa transportowanego gazociągiem jamalskim do Niemiec przez klientów z Polski. Takie zapisy znajdują się w instrukcji ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej (IRESP) dla gazociągu jamalskiego, która w ciągu miesiąca powinna zostać zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki i wejść w życie. Instrukcja zawiera dwa ważne rozwiązania liberalizujące rynek gazowy – zapewnienie dostępu trzeciej strony, czyli możliwość korzystania z gazociągu przez inne podmioty
poza jego właścicielem EuRoPol Gazem oraz właśnie wirtualny rewers.
:: "Puls Biznesu": Kulczyk i Krauze podbiją Londyn.
Miliarderzy idą po pieniądze od inwestorów doskonale znających specyfikę branży wydobywczej. Spółki biznesmenów coraz śmielej planują debiuty nad Tamizą. Już 13 lipca na London Stock Exchange (LSE) zadebiutuje Ophir Energy (Ophir), której jednym z akcjonariuszy jest Jan Kulczyk. Pozazdrościł mu Ryszard Krauze. 7 lipca Petrolinvest, firma poszukująca ropy w Kazachstanie, oraz jej spółka zależna Silurian podpisały umowę utworzenia joint venture z Hallwood Energy Group. Celem aliansu jest poszukiwanie na terenie Polski węglowodorów, w tym gazu łupkowego oraz wykonywanie usług serwisowych i wiertniczych w Europie.
Jeszcze w tym roku spółka ma zadebiutować na AIM.
:: "Nasz Dziennik": Rezygnacja z atomu już pewna.
Bundesrat, wyższa izba niemieckiego parlamentu, przyjęła ustawę o rezygnacji z energii atomowej do 2022 roku. To ostatnia instytucja, która musiała wyrazić zgodę na to, by niemieckie elektrownie atomowe były zamykane znacznie szybciej, niż zapisano w umowie koalicyjnej CDU/CSU i FDP. W efekcie do 2022 roku przestaną działać wszystkie niemieckie reaktory jądrowe.
W zamian Niemcy mają rozwijać produkcję energii ze źródeł odnawialnych.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energianews.pl
:: "Dziennik Gazeta Prawna": Ekologowie kontra rząd w sprawie CO
Szybsza redukcja CO
– Spółki energetyczne muszą się podzielić odpowiedzialnością za ceny energii – powiedział podczas Konwencji Koalicji Obywatelskiej w Gliwicach Rafał Trzaskowski, kandydat KO w wyborach prezydenckich.
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie o mocy 1366 MW brutto. Największa firma energetyczna w kraju stawia na błękitne paliwo jako na przejściowe i konieczne w drodze do neutralności klimatycznej.
W poniedziałek Dania zatwierdziła nowy podatek związany z ochroną klimatu. Po etapie wielomiesięcznych negocjacji i umowie podpisanej w czerwcu 2024 roku, duński parlament przyjął pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie.
Prezydent-elekt Donald Trump zapowiedział, że Chris Wright, przedsiębiorca przemysłu naftowego i gazowego, zagorzały obrońca wykorzystania paliw kopalnych, zostanie jego kandydatem na stanowisko szefa Departamentu Energii. Zasłynął z wypicia przed kamerami płynu do szczelinowania hydraulicznego.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Rynek odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce dynamicznie rozwija się na przestrzeni ostatnich lat, co jest wynikiem zarówno rosnącej świadomości ekologicznej, jak i licznych regulacji oraz zachęt finansowych, które wspierają inwestycje w zieloną energię.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
– Spółki energetyczne muszą się podzielić odpowiedzialnością za ceny energii – powiedział podczas Konwencji Koalicji Obywatelskiej w Gliwicach Rafał Trzaskowski, kandydat KO w wyborach prezydenckich.
Amerykański gigant poinformował o opuszczeniu koalicji banków, której celem jest dostosowanie działalności, udzielania pożyczek i inwestowania zgodnie zasadami ochrony klimatu. Za poprzedniego rządu w Polsce, bank ten miał finansować działalność Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
W ostatnim przetargu na kolejne morskie farmy wiatrowe na Morzu Północnym, który organizowała Dania, nie wpłynęła żadna oferta, co stanowi kolejny cios dla branży. Do podobniej sytuacji doszło w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii. Po podwyższeniu cen na aukcjach, w tym roku na Wyspach udało się przyznać kontrakty na 5 GW. W Danii może być podobnie. W Polsce, aby uniknąć takiego scenariusza, rząd zmienił prawo.
W 2022 r. Polska miała stracić prawie 900 mln dolarów wskutek źle skonstruowanej umowy na odbiór gazu z terminalu LNG Calcasieu Pass w USA. Prawdopodobnie polscy negocjatorzy nie rozumieli zasad rządzących międzynarodowymi kontraktami - pisze portal "Wysokie Napięcie".
– Osoby, które przeprowadziły w tym roku wymianę ogrzewania na piec gazowy, a nie zdążyły złożyć wniosków, nie zostaną bez dofinansowania. MKiŚ i NFOŚiGW pracują nad odpowiednim rozwiązaniem – deklaruje Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW.
Na skutek awarii sieci elektrycznej na Kubie kolejny raz w ostatnich tygodniach zabrakło prądu. Wprawdzie wiele hoteli ma własne generatory, ale i tak dochodzi do ograniczeń, na przykład w dostawie wody.
Polska Grupa Energetyczna wydłużyła życie czterem blokom węglowym w Elektrowni Rybnik. Związki zawodowe oraz samorządowcy apelowali wcześniej, aby te jednostki mogły pracować dłużej m.in. dlatego, aby zapewnić ciepło dla miasta – dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas