:: "Dziennik Gazeta Prawna": Ekologowie kontra rząd w sprawie CO
2
.
Szybsza redukcja CO
2
Aktualizacja: 11.07.2011 09:27 Publikacja: 11.07.2011 09:27
:: "Dziennik Gazeta Prawna": Ekologowie kontra rząd w sprawie CO
2
.
Szybsza redukcja CO
2
, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Unii poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii i poprawę efektywności energetycznej to główne oczekiwania, jakie wobec polskiej prezydencji ma Koalicja Klimatyczna. W Sopocie w poniedziałek i wtorek spotkają się ministrowie środowiska UE. Podczas dwudniowego, nieformalnego spotkania szef polskiego resortu zaprezentuje priorytety prezydencji w zakresie środowiska. Są to efektywne wykorzystanie zasobów, zapobieganie zmianom klimatu, adaptacja Europy do tych zmian
i przygotowanie stanowiska UE na Konferencję Klimatyczną ONZ w Durbanie (RPA).
:: "Dziennik Gazeta Prawna": Powolna liberalizacja polskiego rynku gazowego.
Wirtualny rewers umożliwi np. zakup paliwa transportowanego gazociągiem jamalskim do Niemiec przez klientów z Polski. Takie zapisy znajdują się w instrukcji ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej (IRESP) dla gazociągu jamalskiego, która w ciągu miesiąca powinna zostać zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki i wejść w życie. Instrukcja zawiera dwa ważne rozwiązania liberalizujące rynek gazowy – zapewnienie dostępu trzeciej strony, czyli możliwość korzystania z gazociągu przez inne podmioty
poza jego właścicielem EuRoPol Gazem oraz właśnie wirtualny rewers.
:: "Puls Biznesu": Kulczyk i Krauze podbiją Londyn.
Miliarderzy idą po pieniądze od inwestorów doskonale znających specyfikę branży wydobywczej. Spółki biznesmenów coraz śmielej planują debiuty nad Tamizą. Już 13 lipca na London Stock Exchange (LSE) zadebiutuje Ophir Energy (Ophir), której jednym z akcjonariuszy jest Jan Kulczyk. Pozazdrościł mu Ryszard Krauze. 7 lipca Petrolinvest, firma poszukująca ropy w Kazachstanie, oraz jej spółka zależna Silurian podpisały umowę utworzenia joint venture z Hallwood Energy Group. Celem aliansu jest poszukiwanie na terenie Polski węglowodorów, w tym gazu łupkowego oraz wykonywanie usług serwisowych i wiertniczych w Europie.
Jeszcze w tym roku spółka ma zadebiutować na AIM.
:: "Nasz Dziennik": Rezygnacja z atomu już pewna.
Bundesrat, wyższa izba niemieckiego parlamentu, przyjęła ustawę o rezygnacji z energii atomowej do 2022 roku. To ostatnia instytucja, która musiała wyrazić zgodę na to, by niemieckie elektrownie atomowe były zamykane znacznie szybciej, niż zapisano w umowie koalicyjnej CDU/CSU i FDP. W efekcie do 2022 roku przestaną działać wszystkie niemieckie reaktory jądrowe.
W zamian Niemcy mają rozwijać produkcję energii ze źródeł odnawialnych.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energianews.pl
:: "Dziennik Gazeta Prawna": Ekologowie kontra rząd w sprawie CO
Szybsza redukcja CO
– Spółki energetyczne muszą się podzielić odpowiedzialnością za ceny energii – powiedział podczas Konwencji Koalicji Obywatelskiej w Gliwicach Rafał Trzaskowski, kandydat KO w wyborach prezydenckich.
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie o mocy 1366 MW brutto. Największa firma energetyczna w kraju stawia na błękitne paliwo jako na przejściowe i konieczne w drodze do neutralności klimatycznej.
W poniedziałek Dania zatwierdziła nowy podatek związany z ochroną klimatu. Po etapie wielomiesięcznych negocjacji i umowie podpisanej w czerwcu 2024 roku, duński parlament przyjął pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie.
Prezydent-elekt Donald Trump zapowiedział, że Chris Wright, przedsiębiorca przemysłu naftowego i gazowego, zagorzały obrońca wykorzystania paliw kopalnych, zostanie jego kandydatem na stanowisko szefa Departamentu Energii. Zasłynął z wypicia przed kamerami płynu do szczelinowania hydraulicznego.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Rynek odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce dynamicznie rozwija się na przestrzeni ostatnich lat, co jest wynikiem zarówno rosnącej świadomości ekologicznej, jak i licznych regulacji oraz zachęt finansowych, które wspierają inwestycje w zieloną energię.
Na dziesięć zobowiązań ujętych w umowie koalicyjnej obecnego rządu, tylko dwie z zapowiedzi zostały w pełni zrealizowane. Reformy przyspieszające transformację i przygotowujące energetykę na zagrożenia, takie jak braki mocy do produkcji prądu, albo dopiero ruszają, albo nie zostały jeszcze rozpoczęte.
Norwegowie chcą ograniczyć przesył energii z resztą Europy. Powodem są zbyt wysokie ceny energii w Europie, co przekłada się także na wysokie ceny także w Norwegii. Tak drogo nie było tam od 15 lat.
Prosumenci dostaną więcej czasu na złożenie wniosków o dotacje z programu "Mój Prąd 6.0" - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Kluczowe dla zapewnienia mocy do produkcji energii elektrycznej bloki gazowe już pod koniec lat 20. nie wygrały aukcji rynku mocy na 2029 r. i na bazie tego systemu wsparcia nie powstaną. Będą mogły uczestniczyć w kolejnych przyszłorocznych aukcjach. Wygrały inne konkurencyjne cenowo technologie. Znamy póki co wstępne wyniki tejże aukcji.
Polskie Elektrownie Jądrowe dopinają finansowanie dłużne dla pierwszej elektrowni jądrowej w Choczewie. Poza Amerykanami i Kanadyjczykami, także Francuzi pożyczą pieniądze na budowę elektrowni jądrowej.
Następne postępowanie w sprawie wyboru partnera dla drugiej elektrowni jądrowej w Polsce musi mieć charakter konkurencyjny – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna.
- Marzec 2025 r. powinien pozostać w mocy jako moment dyskusji o obniżkach stóp procentowych – mówi „Rzeczpospolitej” Ludwik Kotecki. To kolejny członek RPP, który ma inne stanowisko niż przedstawione przez prezesa Glapińskiego w zeszłym tygodniu.
Swoimi niezgrabnymi decyzjami co do cen energii, za którymi dopatrzeć się można elementów gry politycznej, rząd umożliwił prezesowi NBP zgrabne włączenie się do zabawy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas