Boliwijskie władze zdecydowały o przejęciu przez państwo spółki wydobywczej Colquiri, wydobywającej cynk i ołów i zatrudniającej ok. 400 osób. Należy ona do Sinchi Wayra, a ta jest spółką córką surowcowego giganta - globalnego lidera w handlu surowcami - szwajcarskiego Glencore.

O decyzji poinformował Juan Ramon Quintana, szef administracji prezydenta Evo Moralesa, podała agencja InfoBAE.com.

Morales po kolei nacjonalizuje najważniejsze dziedziny boliwijskiej gospodarki w tym sektor surowcowy i energetyczny. W maju wydał dekret o upaństwowieniu Transportadora de Electricidad SA (TDE) nalezącej do hiszpańskiego Red Electrica Corporacion. TDE kontroluje trzy czwarte sieci energetycznych w Boliwii. Aktywa TDE zostały zajęte przez wojsko, na rozkaz prezydenta.

Zgodnie z dekretem państwo przejmuje 99,94 proc. akcji TDE, pozostałe 0,06 proc. dostaną robotnicy koncernu. Morales wyjaśnił, że decyzja o nacjonalizacji to pochodna niedostatecznych inwestycji koncernu w ciągu ostatnich 5 lat. Wyniosły one jedynie 81 mln dol.

W 2010 r. Morales nacjonalizował 4 energetyczne koncerny w tym dwa z kapitałem zagranicznym, także na początku maja. Wcześniej ten sam los spotkał Air BP (paliwa do samolotów) i Entel. Boliwia jest obok Wenezueli krajem Ameryki Płd., gdzie najszybciej przebiega nacjonalizacja majątku. Ostatnio dołączyła do nich też Argentyna.