To kolejny etap, po uzyskaniu licencji Komisji Nadzoru Finansowego oraz członkostwa w giełdzie ICE Futures Europe w Londynie, na drodze rozwoju tego pierwszego w Europie domu maklerskiego wyspecjalizowanego w transakcjach na rynku carbon.
Transakcje terminowe odgrywają coraz ważniejszą rolę na europejskim rynku handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Zachodnie instalacje zabezpieczają sobie koszty pozyskania jednostek EUA z dostawą nawet w 2020 r. już dziś, kiedy ceny są bardzo atrakcyjne, ponieważ cały czas utrzymuje się poziom poniżej 10 euro. - Dom Maklerski Consus może zaoferować tego typu bezpieczne rozwiązania oparte na instrumentach finansowych także polskim firmom, co pomoże im uzyskać przewagę konkurencyjną w trzecim okresie rozliczeniowym – powiedział Juliusz Preś, członek zarządu DM Consus.
Instrumenty pochodne umożliwiają strategiczne zarządzanie portfelem uprawnień do emisji CO
2
. W szczególności zabezpieczają one ceny kupna lub sprzedaży uprawnień w przyszłości (hedging). Korzystając z tych instrumentów przedsiębiorstwa mogą pozbyć się ryzyka zmian cen wynikających np. z politycznych interwencji na rynku carbon (są sygnały, że może się na to zdecydować Komisja Europejska zdejmując z rynku część uprawnień).