Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) uchylił we wtorek wyrok sądu niższej instancji o decyzji środowiskowej, wstrzymujący inwestycję o wartości 11,6 miliarda złotych, przekazując ją jednocześnie do ponownego rozpatrzenia przez sąd wojewódzki. To odblokowuje inwestycję, przystopowaną przez ekologów z ClientEarth Poland. Przedstawiciele organizacji nie zamierzają jednak składać broni i już przygotowują się do złożenia kolejnego wniosku.

- Rozważamy złożenie wniosku do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o wstrzymanie wykonania decyzji środowiskowej w sprawie Opola - powiedział Reuterowi członek zarządu ClientEarth Poland Marcin Stoczkiewicz. - To jest kwestia tygodnia - uzupełnił.

W kontrakcie w Opolu największy, blisko 42-procentowy udział ma przeżywający trudności Polimex-Mostostal, na którego przypadną prace o wartości 4,83 miliarda złotych brutto. 34-procentowy udział ma należące do znajdującego się w upadłości układowej PBG - Rafako, a na kontrolowany przez hiszpańską Accionę Mostostal Warszawa przypada 24 procent.

Stoczkiewicz poinformował jednocześnie, że nie myśli o zablokowaniu innej inwestycji PGE - budowy bloku energetycznego w Turowie za 2,5 miliarda złotych, przed czym ostrzegał w końcu września szef PGE.