Wyprowadzalne spółek poza Unię, Rosjanie tłumaczą dostosowaniem się do europejskiego prawa. Specjaliści - chęcią uniknięcia prowadzonego przez Unię dochodzenia, bo Szwajcaria to obszar neutralny. Gazprom sprzedaje gaz Europie poprzez Gazprom eksport. Ten jest właścicielem Gazprom Germania GmbH, do którego nalezą zagraniczne aktywa Gazpromu m.in. brytyjska Gazprom Marketing & Trading Limited, szwajcarska Gazprom Schweiz AG i udziały w niemieckich Wingas i Wintershall.

Jak dowiedział się Interfaks Rosjanie, jako nowe miejsce rejestracji, pod uwagę brali Wielką Brytanie, Luksemburg i Szwajcarię. Wybrali jedyny w tej trójce kraj spoza Unii. Tam zarejestrowano dwa holdingi:  Gazprom Storages & Transport oraz GMT Holding. Pierwszy należy wprost do Gazpromu będzie zajmować się transportem gazu, przechowywaniem i handel. Tu trafią niemieckie spółki.

Drugi należy do Gazprom export i łączy aktywa handlowe gazem ziemnym i LNG. Wejdą do niego Gazprom Marketing & Trading Ltd, Gazprom Global LNG oraz GM&T USA i inne.

Jak dowiedział się Forbes, Rosjanie są pewni, że nowa struktura nie będzie kolidować z wymogami Trzeciego Pakietu Energetycznego (rozdział dostaw od handlu).