PGE: PPEJ dopiero po Nowym Roku

Po Nowym Roku rząd zajmie się Programem Polskiej Energetyki Jądrowej, który pozwoli Polskiej Grupie Energetycznej podjąć kluczowe decyzje dotyczące projektu budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce.

Publikacja: 30.12.2013 12:18

PGE: PPEJ dopiero po Nowym Roku

Foto: Bloomberg

- Dokument został rozesłany i Komitet Stały Rady Ministrów czeka na uwagi. Komitet zajmie się dokumentem po Nowym Roku – odpowiedziano nam w biurze prasowym KPRM na pytanie, kiedy punkt dotyczący zatwierdzenia PPEJ znajdzie się w porządku posiedzenia rządu. Nie sprecyzowano jednak, czy stanie się to na pierwszym posiedzeniu KPRM w 2014 r., czy w dalszej perspektywie.

Ale już oznacza to opóźnienie w stosunku do wcześniejszych deklaracji. Dokument miał być bowiem zatwierdzony do końca mijającego roku.

Jest on ważny dla PGE i jej spółki celowej PGE EJ1, która ma realizować projekt jądrowy. Czekają one teraz na zielone światło od rządu, by podjąć działania skutkujące wydatkami idącymi w setki milionów złotych.

Zatwierdzenie PPEJ uprawomocni parafowaną już umowę PGE, Taurona, Enei i KGHM w sprawie kupna udziałów w PGE EJ1. Trzy spółki mają kupić po 10 proc. udziałów. Do spełnienia pozostanie jeszcze warunek polegający na uzyskaniu zgody UOKiK.

PGE EJ1 deklarowało też, że jeżeli PPEJ zostanie przyjęty, to w I kw. 2014 r. spółka powinna być gotowa rozpocząć postępowanie zintegrowane, które ma jednocześnie wyłonić dostawcę technologii, finansowania, usług serwisowych i paliwowych dla elektrowni jądrowej.

Jak dowiedzieliśmy się w spółce, nawet miesięczny czy dwumiesięczny poślizg w przyjęciu PPEJ nie wpłynie na planowy przebieg tych działań. Zawarty w projekcie harmonogram przewiduje bowiem, że wybór lokalizacji oraz podpisanie kontraktu na budowę pierwszego bloku elektrowni jądrowej do końca 2016 r., opracowanie projektu technicznego oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń do końca 2018 r. Na budowę i podłączenie do sieci pierwszego bloku jądrowego przewidziano okres od początku 2019 r. do końca 2024 r. Zakończenie budowy pierwszej elektrowni jądrowej planowane jest natomiast na lata 2025-2030. W tym okresie PGE EJ1 powinno też rozpocząć budowę drugiej podobnej siłowni, co ma potrwać do 2035 r. Obie elektrownie mają mieć moc po ok. 3000 MW.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?