100 mld zł na inwestycje w energetykę konwencjonalną do 2024 r.

Inwestycje w energetykę konwencjonalną, łącznie z budową elektrowni atomowej, do 2024 r. mogą sięgnąć 100 mld zł - wynika z raportu firmy badawczej PMR.

Publikacja: 07.02.2014 11:13

100 mld zł na inwestycje w energetykę konwencjonalną do 2024 r.

Foto: Bloomberg

Według szacunków, po rozpoczęciu budowy dwóch bloków energetycznych w Elektrowni Opole, łączna pula dużych inwestycji energetycznych znajdujących się w fazie budowy niemal podwoiła swoją wartość.

„Obecnie w fazie budowy znajdują się cztery znaczące oraz kilka mniejszych projektów o łącznej mocy ok. 4 000 MW i wartości blisko 20 mld zł. Co ważne, w dalszym ciągu jest to dopiero faza początkowa tendencji wzrostowej na rynku budownictwa energetycznego" - powiedział cytowany w komunikacie Bartłomiej Sosna, główny analityk rynku budowlanego w PMR.

Wśród realizowanych inwestycji PMR wymienia budowę dwóch bloków PGE w Opolu o łącznej mocy 1800 MW, w bloku o mocy 1075 MW w Kozienicach realizowanego przez Eneę, budowę przez Tauron bloków gazowych o mocy 400 MW w Stalowej Woli oraz należącą do PKN Orlen jednostkę we Włocławku o mocy 463 MW. Dodatkowo, w fazie realizacji znajduje się kilka średniej wielkości bloków, m.in. PGE w Gorzowie Wielkopolskim o wartości 700 mln zł, Tauronu w Tychach kosztujący 600 mln zł, czy należącego do Spółki Energetycznej Jastrzębie w Jastrzębiu Zdroju, który ma pochłonąć 500 mln zł.

Analitycy szacują, że w zaawansowanej fazie przetargowej znajdują się inwestycje o wartości 32 mld zł, m.in. Elektrownia Północ, bloki w Jaworznie, Turowie, Puławach.

Inwestycje znajdujące się na etapie przygotowania do przetargu mają wartość 52 mld zł, z czego za 40 mld zł odpowiada planowana w Polsce elektrownia atomowa.

PMR szacuje, że obecna wartość wstrzymanych inwestycji szacowana jest na ponad 30 mld zł.

Analitycy wskazują też na dużą wartość inwestycji w sieci przesyłowe. W tym segmencie większość z zapowiadanych inwestycji rzeczywiście wystartowała i jest albo na etapie przetargowym, albo już po wybraniu wykonawców. W ubiegłym roku nakłady inwestycyjne na sieć dystrybucyjną głównych operatorów przekroczyły 6 mld zł, a drugie tyle warte były przetargi rozstrzygnięte przez Polskie Sieci Energetyczne.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie