Gazprom kontra Rosneft

Tyle ma kosztować zakład LNG na Sachalinie, który Rosneft zbuduje wspólnie z amerykańskim ExxonMobil. Gazprom staje okoniem.

Publikacja: 25.04.2014 14:05

Gazprom kontra Rosneft

Foto: Bloomberg

O kosztach nowej fabryki skraplania gazu i zwiększeniu systemu jego przesyłu w ramach projektu Sachalin-2 poinformował dziś prezes Igor Sieczin.

- Planujemy uruchomienie zakładu do końca 2018 r. Wartość budowy pierwszej części „Dalekowschodniego LNG" wraz z rozbudową gazociągów oceniamy na 12 mld dol. - wyjaśnił podczas posiedzenia rządowej komisji ds Dalekiego Wschodu.

Rosneft zwróciła się do premiera Miedwiediewa o pomoc w podłączeniu do systemu przesyłu Sachalin-2 do portu Jeleckij, gdzie stanie fabryka. Kłopot w tym, że systemem zarządza Gazprom,  który ma 50 proc. plus akcja w projekcie Sachalin-2 i już odmówił Rosneft zgody na podłączenie. Nowa inwestycja godzi bowiem w jedyny działający teraz w Rosji zakład LNG, należący do Gazpromu i też pracujący na Sachalinie.

Jak przypomina agencja Prime, Rosneft wcześniej oceniał koszty budowy fabryki LNG na 6,5-8 mld dol.. Moc produkcyjna to 5 mln ton rocznie. W połowie kwietnia szefowie Exxon ocenili koszty sachalińskiej fabryki, wraz z potrzebną infrastrukturą na 15 mld dol..

Bazą surowcową dla fabryki ma być złoże na szelfie Morza Ochockiego, gdzie pracuje Rosneft z partnerami projektu Sachalin-1.

Gazprom od początku publicznie torpedował plany Rosneft, głosząc bezcelowość budowy jeszcze jednej fabryki LNG na Sachalinie. Jednocześnie chciał kupować gaz z Sachalin-1, by zwiększyć moc swojego zakładu. Exxon (operator projektu) nie godził się jednak sprzedawać gaz po cenie krajowej - 4-5 razy niższej od eksportowej, uzyskiwanej przez Gazprom.

Rosyjski budżet stracił na tym konflikcie już 3,6 mld dol. (obliczenia izby obrachunkowej federacji).

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?