O kosztach nowej fabryki skraplania gazu i zwiększeniu systemu jego przesyłu w ramach projektu Sachalin-2 poinformował dziś prezes Igor Sieczin.
- Planujemy uruchomienie zakładu do końca 2018 r. Wartość budowy pierwszej części „Dalekowschodniego LNG" wraz z rozbudową gazociągów oceniamy na 12 mld dol. - wyjaśnił podczas posiedzenia rządowej komisji ds Dalekiego Wschodu.
Rosneft zwróciła się do premiera Miedwiediewa o pomoc w podłączeniu do systemu przesyłu Sachalin-2 do portu Jeleckij, gdzie stanie fabryka. Kłopot w tym, że systemem zarządza Gazprom, który ma 50 proc. plus akcja w projekcie Sachalin-2 i już odmówił Rosneft zgody na podłączenie. Nowa inwestycja godzi bowiem w jedyny działający teraz w Rosji zakład LNG, należący do Gazpromu i też pracujący na Sachalinie.
Jak przypomina agencja Prime, Rosneft wcześniej oceniał koszty budowy fabryki LNG na 6,5-8 mld dol.. Moc produkcyjna to 5 mln ton rocznie. W połowie kwietnia szefowie Exxon ocenili koszty sachalińskiej fabryki, wraz z potrzebną infrastrukturą na 15 mld dol..
Bazą surowcową dla fabryki ma być złoże na szelfie Morza Ochockiego, gdzie pracuje Rosneft z partnerami projektu Sachalin-1.