– Od 1 lipca zaczną obowiązywać taryfy na gaz, które zatwierdził nam Urząd Regulacji Energetyki. Tego dnia chcemy też podpisać pierwszy duży kontrakt na dostawy błękitnego paliwa dla odbiorcy przemysłowego – mówi Wojciech Szwankowski, członek zarządu PKP Energetyki.
Nie chce zdradzić nazwy firmy, która będzie stroną umowy. Wiadomo jednak, że przez rok ma kupić około 50 mln m sześc. surowca. To oznacza, że chodzi o jednego z 30 największych odbiorców gazu w Polsce. Co ciekawe, spółka teraz nie sprzedaje tej firmie energii elektrycznej, więc nie pozyskała go na zasadzie zaoferowania pakietu usług zawierającego łącznie dostawy prądu i gazu.
Przedział cen ustalonych w taryfie dla PKP Energetyki wynosi od 1,28 do 1,35 zł za m sześc. w zależności od grupy odbiorców. Spółka zgodnie z prawem może jednak stosować niższe ceny. Na upusty mogą liczyć zwłaszcza odbiorcy, którzy w sposób stabilny odbierają duże ilości gazu.
– Naszym przyszłym odbiorcom oferujemy konkurencyjne w stosunku do PGNiG stawki za surowiec. Prowadzimy zaawansowane rozmowy dotyczące sprzedaży gazu kilkunastu firmom, z których każda zużywa co najmniej 3 mln m sześc. paliwa rocznie – twierdzi Szwankowski.
Surowiec, który PKP Energetyka sprzeda finalnym odbiorcom, będzie nabywać na giełdzie gazu prowadzonej przez Towarową Giełdę Energii. Do tej pory zawarła tam kilka transakcji.