Indie chcą więcej surowców

Choć Indie posiadają dużo własnej ropy i węgla, to nie potrafią ich wykorzystać. Subkontynent bazuje na imporcie węgla i ropy, ale wciąż kupuje ich za mało.

Publikacja: 30.06.2014 12:44

Indie chcą więcej surowców

Foto: Bloomberg

Analiza amerykańskiej EIA (Agencja Informacji Energetycznej) wskazuje, że na początku tego roku Indie posiadły prawie 5,7 mld baryłek potwierdzonych zasobów ropy naftowej, głównie w zachodniej części kraju.

Jednak „w ostatnich latach krajowa produkcja nie nadąża za popytem". Prowadzi to do poszukiwania złóż podmorskich i inwestycje w poprawę odzysku z istniejących pól. Ponadto, krajowe spółki naftowe zwiększyły zakupy udziałów w zagranicznych złożach ropy naftowej w celu zwiększenia bezpieczeństwa dostaw od importu surowców energetycznych.

Węgiel wciąż jest podstawowym źródłem energii w Indiach (44 proc. zapotrzebowania), a dostawy węgla idą głównie do sektora energetycznego. Po 22 proc. zapotrzebowania energetycznego Indii zabezpieczają paliwa płynne i biomasa, a 7 proc. - gaz ziemny. Z wody pochodzi 3 proc. produkowanego prądu a z energetyki nuklearnej - 1 proc.

Z powodu niewystarczającej podaży paliw, kraj cierpi na poważny niedobór energii elektrycznej. Prowadzi to do częstych przerw w dostawach prądu. Zdaniem EIA gospodarka Indii w coraz większym stopniu zależy od importu gazu ziemnego i węgla. W minionym roku najwięcej ropy i paliw płynnych subkontynent kupił na Bliskim Wschodzie (z wyłączeniem Arabii Saudyjskiej było to 22 proc. całego importu; na Arabię przypadło 20 proc.; Irak - 14 proc., Wenezuelę ?12 proc., Nigerię - 8 proc.

Amerykanie są zdania, że do 2015 r hinduski popyt na energię jeszcze się zwiększy, podczas gdy krajowa produkcja zanotuje niewielki wzrost. Rośnie więc zależność Indii od importu surowców energetycznych. Dlatego Delhi pracuje już nad projektem budowy rurociągów Rosja- Indie.

- Delhi wnosi o powołanie grupy roboczej ds budowy systemu rurociągów z Rosji przez kraje Centralnej Azji do Indii, w celu eksportu naszego gazu i ropy na ten rynek - podał rosyjskie ministerstwo energetyki.

Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne