Reklama
Rozwiń

Głuszce nie wzruszyły sądu: będzie szczelinowanie w Newadzie

Sąd federalny w Newadzie odmówił zablokowania wydawania zezwoleń na eksploatację gazu i ropy metodami niekonwencjonalnymi na ziemiach należących do rządu.

Publikacja: 29.09.2014 17:50

43 proc. ropy naftowej oraz 67 proc. gazu ziemnego w USA wydobywane jest metodą szczelinowania hydra

43 proc. ropy naftowej oraz 67 proc. gazu ziemnego w USA wydobywane jest metodą szczelinowania hydraulicznego.

Foto: Bloomberg

Wprowadzenia zakazu szczelinowania domagali się mieszkańcy środkowej części stanu, twierdząc, że wydobywanie surowców energetycznych z łupków odbije się negatywnie na kondycji środowiska naturalnego.

Organizacja Reese River Basin Citizens Against Fracking, zrzeszająca hodowców bydła, farmerów oraz obrońców środowiska, która wniosła pozew w trybie pilnym, szczególnie zainteresowała się losami głuszca ostrosternego, ptaka zamieszkującego obszary preriowe i półpustynne w USA. Domagała się w pozwie wstrzymania przez federalne Bureau of Land Management wydawania zezwoleń i podpisywania umów o dzierżawie terenów pod wiercenia metodą niekonwencjonalną.

43 proc. ropy naftowej oraz 67 proc. gazu ziemnego w USA

wydobywane jest metodą szczelinowania hydraulicznego.

Federalną agencję oskarżano między innymi o skrócenie czasu konsultacji publicznych oraz o niewykonanie wystarczająco dokładnych badań dotyczących konsekwencji szczelinowania. W dokumentach przypomniano, że wydobycie gazu i ropy tą metodą wymaga wpompowywania wody pod ogromnym ciśnieniem w warstwy skał łupkowych, co może uszkadzać strukturę skał i doprowadzić do wycieków na powierzchnię. Ponieważ głuszec ostrosterny znajduje się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem, właśnie o jego los upomniała się grupa rolników i ekologów. Innymi argumentami przytoczonym w sądzie były: możliwość zakłócenia równowagi wodnej w półpustynnych i pustynnych rejonach Navady oraz bezpieczeństwo sejsmiczne Reno, drugiego co do wielkości miasta stanu.

Sędzia Miranda Du uznała jednak, że posiada jurysdykcji w tej sprawie, w praktyce otwierając drzwi dla prowadzenia odwiertów. Prawnik powodów Glade Hall nie wykluczył powrotu do sądu i ponownego wniesienia sprawy po przeredagowaniu pozwu. Z kolei adwokatka Departamentu Sprawiedliwości Dominika Tarczyńska przyznała co prawda, że różnym podmiotom przyznano prawo do dzierżawy terenów, ale nikt jeszcze nie wystąpił o zezwolenie na niekonwencjonalne odwierty. Zapewniała, że agencja weźmie pod uwagę protesty przy wydawaniu licencji na szczelinowanie.

Energetyka
Strategie spółek pozwolą zarobić, ale nie wszędzie
Energetyka
Rząd znów szuka prezesa URE. Jest cicha faworytka
Energetyka
Dziennikarz "Parkietu" i "Rzeczpospolitej" znów najlepszy
Energetyka
Rozmowy ZE PAK z bankami z szansą na finał. Nadzieje inwestorów rosną
Energetyka
Rządowe wsparcie pomaga spółkom energetycznym