Serinus Energy podpisał z niemiecką firmą Tacrom Drilling SRL umowę na udostępnienie urządzenia wiertniczego, za pomocą którego będą prowadzone prace poszukiwawcze na koncesji Satu Mare w północno-zachodniej Rumunii. Spółka planuje wykonanie dwóch odwiertów o nazwach: Moftinu-1001 oraz Moftinu-1002bis. Prace mają rozpocząć się około 8 listopada. Łączny czas wykonania obu odwiertów wyniesie 45 dni, wliczając w to transport urządzeń z jednego miejsca, w którym będzie wykonywany odwiert, na drugie.
Serinus Energy podaje, że złoża które będą badane, znajdują się na głębokości 1,8-2 km. W przypadku powodzenia prac wiertniczych, testy odwiertów zostaną wykonane w pierwszym kwartale przyszłego roku. Giełdowa spółka początkowo traktowała Rumunię jako dodatek do zakupionych w czerwcu zeszłego roku aktywów w Tunezji. - Szybko okazało się jednak, że potencjał tych pól może być o wiele wyższy niż przewidywaliśmy. Już wkrótce zaczynamy prace które, mamy nadzieję, potwierdzą nasze przewidywania - mówi Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej Serinus Energy.
Koncesja Satu Mare ma powierzchnię 765 tys. akrów. Serinus Energy, poprzez firmę zależną, posiada w niej 60 proc. udziałów. Na obszarze koncesji odkryto wcześniej produkcyjne złoża ropy i gazu, w tym złoże ropy Santau. Serinus Energy wytypował w Rumunii już ponad 50 obszarów poszukiwawczych i potencjalnie poszukiwawczych do dalszych wierceń.