Opolskie związku ECO grożą strajkiem

Związki zawodowe działające w spółce Energetyka Cieplna Opolszczyzny grożą strajkiem.

Publikacja: 21.07.2015 10:38

Opolskie związku ECO grożą strajkiem

Foto: Bloomberg

Jutro działacze rozpoczną spór zbiorowy w związku z pozbawieniem członków załogi przedstawiciela w radzie nadzorczej ECO. Stało się to w ubiegły czwartek. Działacze zapowiadając akcję protestacyjną zapowiedzieli, że nie wykluczają wszczęcia strajku.

Wystosowali też listy otwarte w tej sprawie do premier Ewy Kopacz oraz posłanki Beaty Szydło.

Pracownicy nie godzą się na „skandaliczne łamanie polskiego prawa i praw pracowniczych" przez miasto Opole i żądają przywrócenia swoich przedstawicieli radzie nadzorczej. Jak podkreślają w oświadczeniu, działanie władz miast to łamanie nie tylko obowiązującego prawa, ale również statutu spółki, zgodnie z którym kontrola nad spółką sprawowana jest przez trzy strony - dwóch akcjonariuszy oraz pracowników.

W czwartek z inicjatywy większościowego akcjonariusza ECO - miasta Opole, zmieniono skład rady nadzorczej ECO. W składzie nowej rady znaleźli się: Jakub Czyczyło, Anna Koska, Rafał Wiatr oraz Piotr Woźniak, którzy reprezentują miasto Opole. Drugiego udziałowca ECO spółkę - E.ON Edis Energia po zmianach reprezentują: Tomasz Brzozowski, Jolanta Danielewicz, Mariusz Majkut i Monika Stypułkowska. Nie już w składzie rady przedstawiciela pracowników ECO.

Według lokalnych mediów do zmian w składzie RN ECO doszło, bo w sporze pomiędzy udziałowcami pracownicy stali po stronie spółki E.ON Edis Energia. Ta oceniła, że zmiana składu rady odbyła się z naruszeniem wielu przepisów, a w całej sprawie chodzi o politykę. Według przedstawicieli E.ON Edis Energia wiceprezydent Janusz Kowalski prowadzi na barkach ECO swoja kampanię wyborczą.

Natomiast miasto podkreśla, że mieszkańcy Opola jako większościowy właściciel ECO, w sposób nieuprawniony zostali pozbawieni jakiegokolwiek wpływu na działalność organów spółki i dlatego musiało dojść do zmian. Jednocześnie zmiany w radzie nadzorczej mają umożliwić zmianę zarządu spółki. Władze Opola podkreślają, że według nich ECO powinno koncentrować się na inwestycjach w Opolu, a nie w całej Polsce, tak jak jest to teraz.

Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Energetyka
Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Ceny w sklepie PGG, PKW i na składach