Budowlana spółka, od niedawna kontrolowana przez koncerny energetyczne (akcje mają PGE, PGNiG Technologie, Enea i Energa), jest zainteresowana przetargiem na blok na warszawskim Żeraniu dla PGNiG Termiki i właśnie przygotowuje ofertę do postępowania na wybór generalnego wykonawcy dla bloku w Ostrołęce (terminy składania ofert mijają odpowiednio 16 i 20 lutego).
Te przetargi mogą stać się papierkiem lakmusowym tego, jak w nowej rzeczywistości dzielony będzie wielki tort energetycznych inwestycji. Minister energii Krzysztof Tchórzewski już mówi o kolejnych blokach w Dolnej Odrze, Bogdance, ale też Elektrowni Czeczott, Rybniku i Łagiszy.
Partner do konsorcjum
Jak udało nam się ustalić, oprócz Rafako, z którym Polimex podpisał list intencyjny w tej sprawie, przedstawiciele budowlanej spółki rozmawiają także z partnerem zagranicznym. Z naszych informacji wynika, że jest nim Siemens.
Rafako i Siemens mają już wspólne doświadczenia przy projekcie Tauronu – Jaworzno III (blok węglowy o mocy 910 MW). Pierwsza firma dostarcza kocioł, a druga turbinę. Z kolei Polimex Energetyka jest w Jaworznie podwykonawcą Rafako.
W szranki o kontrakt na generalne wykonawstwo staną też inne zagraniczne firmy dostarczające technologię dla energetyki. – Centrale globalnych koncernów, jak GE czy Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe (MHPSE), na pewno będą naciskać swoje spółki na udział w przetargu. Dziś rzadko zdarza się tak duże zamówienie – tłumaczy nam jeden z ekspertów.