Za Rybnik i elektrociepłownie nawet miliard euro

123RF

Na około 1,5 mld euro wyceniane są aktywa sprzedawane przez EDF w Polsce – ustaliła nieoficjalnie „Rzeczpospolita”.

Zakupem od Francuzów Elektrowni Rybnik oraz elektrociepłowni zainteresowane jest konsorcjum: PGE, PGNiG Termika, Enea oraz Energa, które prowadzą badanie kondycji sprzedawanych przedsiębiorstw. – Łączny powtarzalny wynik EBITDA generowany przez EDF w Polsce sięga 1,1 mld zł – twierdzą osoby znające kulisy sprawy. Z analiz rynkowych wynika, że w przypadku tego typu transakcji stosuje się jako mnożnik sześciokrotność wartości EBITDA. Oznaczałoby to wartość aktywów sięgającą 6,6 mld zł, czyli ok. 1,5 mld euro.

Jak ustaliliśmy, Francuzi właśnie na takim poziomie widzieliby wycenę przedsiębiorstwa. Nie oznacza to jednak, że taką kwotę otrzymaliby za sprzedaż aktywów. Należy od niej odjąć np. ciążący na elektrowniach i elektrociepłowniach dług. A ten – jak wynika z naszych informacji – zbliża się do 2 mld zł, czyli ok. 465 mln euro. – Spółki szukają sposobów, jak jeszcze zbić cenę. Pojawia się argument przyszłych wydatków na modernizację dostosowującą jednostki do tzw. konkluzji BAT (zaostrzone wymogi środowiskowe po 2020 r. – red.). To wydatek rzędu kilkuset milionów złotych – wskazuje jedno z naszych źródeł. Inny rozmówca twierdzi, że ponowiona oferta konsorcjum była nawet wyższa od tej wstępnej, a teraz poszukiwane są możliwości uzyskania dyskonta. Jeśli się uda, to cena być może zostanie zbita poniżej 1 mld euro.

Jednak Francuzi odrzucają podobno argument związany z kosztami inwestycji w przyszłości jako nieracjonalny. Pokazują też poniesione w ostatnich latach wydatki rzędu 8 mld zł na modernizacje źródeł do dyrektywy IED (o emisjach przemysłowych). Po obu stronach transakcji słychać zapewnienia o zamiarze podpisania umowy sprzedaży w II kwartale.

Na razie nie wiadomo, czy polskie spółki podzielą aktywa między siebie. Z naszych informacji wynika, że PGE i PGNiG już o tym rozmawiają. Na ostatniej prostej z konsorcjum może zniknąć co najmniej jedna spółka. Prawdopodobnie chodzi o Eneę, która przejmie Połaniec.

Mogą Ci się również spodobać

Przejrzystość i zabezpieczanie cen

Przejrzystość i zabezpieczanie cen dla odbiorców prądu są dla mnie najważniejsze – pisze Krzysztof ...

Może nam brakować prądu już w 2022 roku

Należy inwestować w przebudowę ciepłowni, aby mogły produkować i ciepło, i prąd w procesie ...

Posejdon straszy Ukrainę

Po fiasku dwóch gazociągów omijających Ukrainę, Rosja wymyśliła trzeci – gazociąg Posejdon po dnie ...

PE popiera nowe krajowe pułapy zanieczyszczeń

Parlament Europejski poparł w środę zaproponowane przez KE bardziej restrykcyjne krajowe limity poziomów sześciu ...

Ropa tanieje, bo Iran już załadował tankowiec dla Europy

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na informację, ...

Powstaną klastry producentów prądu

Resort energii pracuje nad formułą klastrów energetycznych. Efekty zobaczymy jesienią w postaci nowelizacji ustawy ...