Zyski Apatora poniżej prognozy, ale ten rok ma być lepszy

Według prognoz finansowych Apatora na 2016 r., producent liczników ma poprawić w tym roku przychody i zyski.

Wstępne szacunki wskazują, że Apator uzyskał w 2015 r. 769,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, 112,3 mln zł EBITDA oraz 64,8 mln zł zysku netto. Oznacza to, że nie wykonał w pełni prognozy, nawet tej skorygowanej w dół w połowie minionego roku. Grupa zrealizowała bowiem prognozę przychodów na poziomie 97 proc., natomiast zysku netto jedynie na poziomie 81 proc.

– To był trudny rok dla spółek grupy kapitałowej Apator. Po bardzo udanym 2014 r. przyszło nam zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, wynikającymi w części ze zmiany warunków rynkowych. Pomimo tego, wstępne wyniki 2015 r. potwierdzają, że grupa kapitałowa Apator potrafi radzić sobie w takich sytuacjach, realizując wzrost przy dobrym, chociaż poniżej oczekiwań, poziomie rentowności. Perspektywy rozwoju spółek grupy kapitałowej pozostają dobre, co znalazło odzwierciedlenie w prognozie 2016 r. – komentuje Andrzej Szostak, prezes Apatora.

Prognoza na 2016 r. przewiduje, że producent liczników zanotuje 850 mln zł przychodów i 80 mln zł zysku netto. Spółka przekonuje, że w ten rok wchodzi z uzupełnionym portfelem produktowym (m.in. o wodomierze ultradźwiękowe i nowe technologie komunikacyjne) oraz istotną kontraktacją. Wzrost sprzedaży przewiduje we wszystkich głównych grupach produktowych i zwraca uwagę na powrót Apator Metrix na rynek holenderski z dostawami gazomierzy inteligentnych.

Władze spółki zapewniają, że nowy cel wyniku netto jest uzasadniony odwróceniem straty poniesionej przez Apator Rector w 2015 r. oraz przewidywanym wzrostem organicznym. Planowana na 2016 r. marża netto jest na poziomie marży zrealizowanej przez grupę kapitałową w 2015 r. z wyłączeniem straty Apator Rector. Zdaniem zarządu marża netto w 2016 r. ma potencjał poprawy również z uwagi na poziom przyjętych w planie kursów walutowych.

Mogą Ci się również spodobać

Orlen i Lotos zagrożone dalszą przeceną na giełdzie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Czas złapać wiatr od morza Na ...

Gazprom ostrzega przed Polską

Rosjanie ogłosili, że istnieje realne niebezpieczeństwo, że Polska odmówi przesyłu rosyjskiego gazu do Europy. ...

Emitentom nie opłaci się modernizacja węglówek

41 polskich elektrowni przekracza nowe normy środowiskowowe. Pod koniec kwietnia nie tylko Polska przegrała ...

Dziś spadnie BAT na polską energetykę

Przy niepewności regulacji lepiej modernizować istniejące bloki, niż budować nowe – radzą eksperci. W ...

Zza Atlantyku przypłyną do Świnoujścia kolejne statki z gazem

Wizyta prezydenta USA na razie przyniosła tylko deklaracje polityczne. Na konkretne umowy trzeba trochę ...

Spodziewane gorsze wyniki, takie same inwestycje w PGE w 2016 r.

Największy wytwórca energii spodziewa się o 300 mln zł niższego wyniku EBITDA w 2016 ...