Władze Krymu nie chcą prądu z Ukrainy

Bloomberg

Krym nie zamierza współpracować z Ukrainą w sprawie dostaw prądu, nawet przy wznowieniu przesyłu – zapowiedziały rosyjskie władze półwyspu.

– Dawno już odcięliśmy wszystko, co ukraińskie. Oni (władze w Kijowie -red) przestali dostarczać wodę na początku; pół roku temu wstrzymali dostawy materiałów budowlanych a trzy miesiące temu – żywności. Prąd był ostatnią nitką, która łączyła półwysep z Ukrainą. Ale dziś odcięliśmy się całkiem i nie mamy zamiaru utrzymywać kontaktów – zapowiedział Siergiej Aksakow szef krymskiej administracji, podaje portal RBK. Wyjaśnił, że półwysep będzie korzystał z energii dostarczanej z rosyjskiego Kubania oraz rozwijał swoje własne źródła zaopatrzenia.

– Jeszcze w tym miesiącu, wliczając uruchomienie drugiej nitki mostu energetycznego, będziemy zaspokajać 80 proc. popytu Krymu na prąd – dodał. Przyznał, że Krym będzie energetycznie samowystarczalny po wybudowaniu dwóch elektorowi – w Symferopolu i Sewastopolu. Będzie to możliwe do 2018 r. Koszt inwestycji wyniesie ok. 2 mld dol. ale na razie nie wiadomo, kto za to zapłaci.

Na razie pierwszy energomost z Rosji wciąż się przegrzewa a awarie są spodziewane i przy podłączeniu drugiego. 1,9 mln mieszkańców żyje w ciemnościach od 22 listopada, gdy eksplozje ładunków położyły dwie z czterech linii dostarczających prąd na półwysep. Ich remont i uruchomienie zasilania blokują krymscy Tatarzy protestujący przeciwko rosyjskiej aneksji i represjom na Krymie.

Aksakow nie traci dobrego humoru. Prosił mieszkańców o „niewłączanie jakuzzi” i zapowiedział cud noworoczny, czyli powrót energii elektrycznej do każdego krymskiego domu.

Prezydent Petro Poroszenko zapowiedział przywrócenie dziś pracy jednej linii 235 MW. Jednak wobec deklaracji krymskich władz, nie wiadomo czy to nastąpi.

Mogą Ci się również spodobać

Elektrownia Adamów przeszła do historii

Należąca do Zygmunta Solorza-Żaka siłownia grupy ZE PAK wyprodukowała ostatni prąd w pierwszych godzinach ...

Przemysł zaniepokojony przepisami o kogeneracji

Przedłużają się prace nad ustawą kogeneracyjną. Regulator niepokoi się, że nowe wsparcie nie wejdzie ...

Węgiel nadal króluje w Niemczech

W tym roku produkcja energii odnawialnej osiągnie w Niemczech rekordowy poziom, ale nadal w ...

Innogy poszerza ofertę w zakresie fotowoltaiki. Przejmuje Foton Technik

Innogy Polska (wcześniej RWE Polska) przejęła większościowy pakiet udziałów w spółce Foton Technik. Zajmuje ...

Rosyjska propozycja dla OPEC

Moskwa zaproponuje kartelowi eksporterów, by wrócił do poziomu wydobycia sprzed jego zamrożenia. Rosjanie najczęściej ...

List intencyjny Energi z ElektroMobility Poland

Energa podpisała list intencyjny ze spółką ElektroMobility Poland, powołaną do produkcji polskiego samochodu elektrycznego. ...