Władze Krymu nie chcą prądu z Ukrainy

Bloomberg

Krym nie zamierza współpracować z Ukrainą w sprawie dostaw prądu, nawet przy wznowieniu przesyłu – zapowiedziały rosyjskie władze półwyspu.

– Dawno już odcięliśmy wszystko, co ukraińskie. Oni (władze w Kijowie -red) przestali dostarczać wodę na początku; pół roku temu wstrzymali dostawy materiałów budowlanych a trzy miesiące temu – żywności. Prąd był ostatnią nitką, która łączyła półwysep z Ukrainą. Ale dziś odcięliśmy się całkiem i nie mamy zamiaru utrzymywać kontaktów – zapowiedział Siergiej Aksakow szef krymskiej administracji, podaje portal RBK. Wyjaśnił, że półwysep będzie korzystał z energii dostarczanej z rosyjskiego Kubania oraz rozwijał swoje własne źródła zaopatrzenia.

– Jeszcze w tym miesiącu, wliczając uruchomienie drugiej nitki mostu energetycznego, będziemy zaspokajać 80 proc. popytu Krymu na prąd – dodał. Przyznał, że Krym będzie energetycznie samowystarczalny po wybudowaniu dwóch elektorowi – w Symferopolu i Sewastopolu. Będzie to możliwe do 2018 r. Koszt inwestycji wyniesie ok. 2 mld dol. ale na razie nie wiadomo, kto za to zapłaci.

Na razie pierwszy energomost z Rosji wciąż się przegrzewa a awarie są spodziewane i przy podłączeniu drugiego. 1,9 mln mieszkańców żyje w ciemnościach od 22 listopada, gdy eksplozje ładunków położyły dwie z czterech linii dostarczających prąd na półwysep. Ich remont i uruchomienie zasilania blokują krymscy Tatarzy protestujący przeciwko rosyjskiej aneksji i represjom na Krymie.

Aksakow nie traci dobrego humoru. Prosił mieszkańców o „niewłączanie jakuzzi” i zapowiedział cud noworoczny, czyli powrót energii elektrycznej do każdego krymskiego domu.

Prezydent Petro Poroszenko zapowiedział przywrócenie dziś pracy jednej linii 235 MW. Jednak wobec deklaracji krymskich władz, nie wiadomo czy to nastąpi.

Mogą Ci się również spodobać

Energetyczne wampiry

Polskie domy są dziurawe jak szwajcarski ser. Ucieka z nich ciepło, a wraz z ...

JSW traci mocno na wartości

Przedstawiciele JSW zapewniali, że sytuacja ArcelorMittal Poland nie wypłynie znacząco na działalność firmy. Inwestorzy ...

Iran nie wystąpi z OPEC, chociaż traktują go jak wroga

Iran nie ma planów wyjścia z Organizacji Krajów Eksporterów Ropy Naftowej OPEC mimo, że ...

Szwajcarzy zbudują Turecki Potok

Gazprom podpisał kontrakt na położenie pierwszej nitki gazociągu do Turcji na dnie Morza Czarnego. ...

Moskwa pod cyfrowym prądem

Rosyjska stolica – największe miasto Europy, jako pierwsza w Rosji przejdzie na pełną cyfryzację ...

Wiercenie w Arktyce z obostrzeniami

Po raz pierwszy w historii Biały Dom ustalił zasady wydobycia na szelfie Arktyki. Koncerny ...