Rosja: Wstrzymany eksport prądu do Chin

Bloomberg

Do potężnej awarii linii wysokiego napięcia doszło na Dalekim Wschodzie. Stanęły elektrownie, kolej; wstrzymano eksport do Chin. Bez prądu jest ponad 600 tysięcy ludzi.

Ministerstwo energetyki Rosji i operator energetyczny Inter RAO informuje o „całkowitym wstrzymaniu przesyłu prądu do Chin”. Na Dalekim Wschodzie padło zasilanie pięciu linii wysokiego napięcia w Chabarowskim Kraju, w tym linii dostarczającej prąd z Rosji do Chin.

Musiały zostać wyłączone dwa bloki energetyczne elektrowni wodnych – Zejskiej na rzece Zieja w obwodzie amurskim oraz Burejskiej na rzece Bureja – największa na Dalekim Wschodzie. Stanęły też turbiny Błagowieszczańskiej elektrociepłowni – największej na Syberii.

Spadek napięcia w sieciach spowodował wstrzymanie ruchu pociągów od Zabajkala po Chabarowsk. Opóźnienia sięgają wielu godzin. Służby serwisowe cały czas pracują, jednak na Dalekim Wschodzie linie energetyczne znajdują się najczęściej na bezludnych trudno dostępnych terenach. Co do przyczyn, to oficjalnej wersji jeszcze nie ma. Nieoficjalnie eksperci wskazują na upały, które w tym roku uderzyły na Rosję. W ubiegłym tygodniu upał na Kubaniu spowodował awarię mostu energetycznego, którym energia elektryczna płynie na Krym.

Mogą Ci się również spodobać

OPEC nie zwalnia tempa pracy pomp

Pomimo zapowiadanego zamrożenia wydobycia ropy naftowej kartel zwiększył je we wrześniu do rekordowego poziomu. ...

Czas na zmianę sposobu myślenia o klimacie

Nie kwestionując w najmniejszym stopniu konieczności dbałości o zasoby naturalne i środowisko, wydaje się, ...

Energia odnawialna wciąż na cenzurowanym

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministerstwo Energii nie planuje podnieść znacząco obowiązku dotyczącego zużycia zielonej energii. Na 2018 r. wyznaczono ...

Szara strefa paliw będzie się dalej kurczyła

Spółki działające na polskim rynku liczą zwłaszcza na dalszy wzrost popytu na olej napędowy. ...

W Polsce od 2017 roku zaczyna się liberalizacja rynku gazu

Od 2017 roku zaczyna się w Polsce liberalizacja rynku gazu. Na pierwszy ogień pójdą ...

„Wiedomosti”: Gazprom przerzuca gaz z Ukrainy do Niemiec

Rosyjski koncern Gazprom zwiększył przesył gazu przez gazociąg OPAL, czyli biegnące przez Niemcy przedłużenie ...