Rosja: Wstrzymany eksport prądu do Chin

Bloomberg

Do potężnej awarii linii wysokiego napięcia doszło na Dalekim Wschodzie. Stanęły elektrownie, kolej; wstrzymano eksport do Chin. Bez prądu jest ponad 600 tysięcy ludzi.

Ministerstwo energetyki Rosji i operator energetyczny Inter RAO informuje o „całkowitym wstrzymaniu przesyłu prądu do Chin”. Na Dalekim Wschodzie padło zasilanie pięciu linii wysokiego napięcia w Chabarowskim Kraju, w tym linii dostarczającej prąd z Rosji do Chin.

Musiały zostać wyłączone dwa bloki energetyczne elektrowni wodnych – Zejskiej na rzece Zieja w obwodzie amurskim oraz Burejskiej na rzece Bureja – największa na Dalekim Wschodzie. Stanęły też turbiny Błagowieszczańskiej elektrociepłowni – największej na Syberii.

Spadek napięcia w sieciach spowodował wstrzymanie ruchu pociągów od Zabajkala po Chabarowsk. Opóźnienia sięgają wielu godzin. Służby serwisowe cały czas pracują, jednak na Dalekim Wschodzie linie energetyczne znajdują się najczęściej na bezludnych trudno dostępnych terenach. Co do przyczyn, to oficjalnej wersji jeszcze nie ma. Nieoficjalnie eksperci wskazują na upały, które w tym roku uderzyły na Rosję. W ubiegłym tygodniu upał na Kubaniu spowodował awarię mostu energetycznego, którym energia elektryczna płynie na Krym.

Mogą Ci się również spodobać

Ciepło ukryte pod posadzką

Ogrzewanie podłogowe jest coraz popularniejsze, kusi niższymi rachunkami i zapewnia komfort w mieszkaniu. Grzejnikiem ...

Ropa najdroższa od pół roku

Cena surowca gatunku Brent zbliżała się we wtorek do 75 dol. za baryłkę, najwyższego ...

Naimski: dywersyfikacja dostaw istotą bezpieczeństwa energetycznego Polski

Istotą polskiej polityki bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa dostaw gazu jest ich dywersyfikacja, w tym ...

Co łączy Orlen z PGG? Śmiały plan ministra

Prezes Orlenu Wojciech Jasiński dostał od ministra energii propozycję nie do odrzucenia. Siedząca na ...

Ukraina importuje ropę z… USA

Pierwsza w historii partia amerykańskiej ropy dobiła do terminalu w Odessie. To odpowiedź Kijowa ...

Shell żegna Nową Zelandię

Międzynarodowy gigant paliwowy sprzedaje kolejny biznes zagraniczny. Tym razem w Nowej Zelandii. Kupuje go ...