Rosja: Wstrzymany eksport prądu do Chin

Bloomberg

Do potężnej awarii linii wysokiego napięcia doszło na Dalekim Wschodzie. Stanęły elektrownie, kolej; wstrzymano eksport do Chin. Bez prądu jest ponad 600 tysięcy ludzi.

Ministerstwo energetyki Rosji i operator energetyczny Inter RAO informuje o „całkowitym wstrzymaniu przesyłu prądu do Chin”. Na Dalekim Wschodzie padło zasilanie pięciu linii wysokiego napięcia w Chabarowskim Kraju, w tym linii dostarczającej prąd z Rosji do Chin.

Musiały zostać wyłączone dwa bloki energetyczne elektrowni wodnych – Zejskiej na rzece Zieja w obwodzie amurskim oraz Burejskiej na rzece Bureja – największa na Dalekim Wschodzie. Stanęły też turbiny Błagowieszczańskiej elektrociepłowni – największej na Syberii.

Spadek napięcia w sieciach spowodował wstrzymanie ruchu pociągów od Zabajkala po Chabarowsk. Opóźnienia sięgają wielu godzin. Służby serwisowe cały czas pracują, jednak na Dalekim Wschodzie linie energetyczne znajdują się najczęściej na bezludnych trudno dostępnych terenach. Co do przyczyn, to oficjalnej wersji jeszcze nie ma. Nieoficjalnie eksperci wskazują na upały, które w tym roku uderzyły na Rosję. W ubiegłym tygodniu upał na Kubaniu spowodował awarię mostu energetycznego, którym energia elektryczna płynie na Krym.

Mogą Ci się również spodobać

Turcja walczy o tani gaz

Ankara chce przez międzynarodowy sąd wymusić na Moskwie zniżkę większą niż rosyjska propozycja. – ...

Każdy z nas musi wziąć udział w budowie lepszego świata

Nowe spojrzenie na odpowiedzialność za to, co robię dziś, i wpływ, jaki będzie miał ...

Enea o krok od przejęcia Elektrowni Połaniec

Poznańska spółka energetyczna spełniła ostatni z czterech warunków zawieszających umowę zakupu Elektrowni Połaniec od ...

Unimot stworzy sieć stacji paliw

Spółka uzyskała prawo do stosowania międzynarodowej marki Avia. Dzięki niej chce zbudować w Polsce ...

Polenergia nie wybuduje gazociągu Bernau–Szczecin

Projekt połączenia nie będzie realizowany z powodu niezakwalifikowania go do krajowego planu rozwoju systemu ...

Polska dyskutuje z Brukselą o rynku mocy

Projekt ustawy o rynku mocy ma szansę wrócić na agendę sejmową za miesiąc – ...