Mniejsze nakłady na inwestycje w ZE PAK

Bloomberg

W ubiegłym roku ZE PAK wydał na inwestycje 418 mln zł, to o prawie 40 proc. mniej niż rok wcześniej, a w tym roku grupa zamierza wydać na ten cel kwotę kilkukrotnie niższą.

Łączne nakłady inwestycyjne zrealizowane przez spółki z Grupy ZE PAK w 2015 r. wyniosły 418 mln zł wobec 696 mln zł rok wcześniej.

Głównym realizowanym projektem inwestycyjnym, podobnie jak w poprzednim roku, były prace modernizacyjne w Elektrowni Pątnów I, które – zgodnie z pierwotnymi założeniami – miały objąć 4 bloki o mocy 200 MW każdy. W 2015 r. zakończono modernizację bloków 1 i 2. Urządzenia do komercyjnej eksploatacji weszły w styczniu 2016 r.

Jednocześnie ZE PAK zdecydował o wstrzymaniem modernizacji bloków 3 i 4 w Elektrowni Pątnów. W tej sytuacji zarząd spółki zakłada też istotne ograniczenie wydatków inwestycyjnych w 2016 r. w porównaniu z poprzednimi latami – do około 50 mln zł w segmencie Wytwarzanie i około 60 mln zł w segmencie Wydobycie.

– Biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację na rynku wytwarzania energii, wstrzymaliśmy modernizację bloków 3 i 4 w Elektrowni Pątnów. Decyzję o wznowieniu prac podejmiemy dopiero wówczas, gdy uzyskamy potwierdzenie, że zostaną wprowadzone takie rozwiązania systemowe, które zagwarantują ekonomiczną opłacalność funkcjonowania bloków konwencjonalnych. Jednocześnie chcielibyśmy utrzymać gotowość współfinansowania dla tej inwestycji w postaci kredytu inwestycyjnego udzielonego przez konsorcjum banków w 2014 r. Rozmowy z bankami na ten temat trwają – powiedział prezes Aleksander Grad.

Spółka zapewnia, ze przygotowania do planowanej budowy bloku gazowo-parowego w Koninie są bardzo zaawansowane i w najbliższym czasie zarząd ma podjąć ostateczną decyzję o realizacji tej inwestycji. Aktualnie trwa przetarg mający na celu wyłonienie potencjalnych wykonawców planowanej jednostki.

Mogą Ci się również spodobać

#RZECZoBIZNESIE: Artur Zawartko: Gazoport musi być cenowo konkurencyjny

Pierwsza komercyjna dostawa gazu skroplonego dotrze do Świnoujścia w najbliższy piątek. Jak to wpłynie ...

„Orlen w portfelu” w DM BOŚ

Kolejny broker, po DM PKO BP i DM mBanku, umożliwia inwestorom indywidualnym uczestnictwo w ...

Zamieszanie wokół taryfy na gaz dla PGNiG

URE podał, że nowy, niższy cennik może wejść w życie od 1 lutego. Jednak ...

Problem z wodą będzie narastał. Ważne są działania każdego z nas

Woda to życie. Walka z pustynnieniem i stepowieniem Polski, jak stworzyć nowy system retencji. ...

Ropa z Iraku po 30 dolarów

Walka o europejski rynek ropy przybiera na sile. Irak sprzedaje taniej o ponad 10 ...

Niemcy szukają wsparcia dla Nord Stream 2

Rozpoczęła się legislacyjna batalia o powstrzymanie budowy Nord Stream 2. Przeciwnicy zwierają szeregi. Eurodeputowani ...