Gruzja pod napięciem

Bloomberg

Dostawcy prądu w Gruzji domagają się skokowego podniesienia przez władze taryf na sprzedawaną w kraju energię elektryczną.

We wtorek państwowa komisja ds. regulacji energetycznej Gruzji (GNERC) zajmie się wnioskiem największego dostawcy prądu w kraju – koncernu Tełasi, kontrolowanego przez rosyjskiego giganta Inter RAO. Firma chce podnieść taryfy dla abonentów w Tibilisi. Jak dowiedział się Kommersant, podstawą wniosku jest wzrost cen prądu kupowanego od elektrowni.

Te z kolei tłumaczą wzrost cen dewaluacją lari (gruzińska waluta – red.), który od jesieni 2014 r. stracił 30-35 proc. na wartości. Do tego doszła podwyżka ceny gazu kupowanego w Azerbejdżanie do 143 dol./1000 m3.

Rosjanie podliczyli, że w przyszłym roku ich wydatki na zakup energii przez Tełasi zwiększą się o 57 proc. czyli ok. 3,1 mln dol.. O taki procent domagają się od władz podniesienia taryf na dostarczany Gruzinom prąd.

Żądania Inter RAO nie są wyjątkiem. W kwietniu gruziński urząd regulacji zgodził się na podwyżkę taryfy o 32,2 proc. przez Energo-Pro Georgia kontrolowanej przez czeski Energo-Pro. To największy dostawca prądu w Gruzji, obsługujący ok. 70 proc. terytorium kraju.

W czerwcu podobna sytuacja miała miejsce w Armenii, gdzie kontrolowane przez Inter RAO – Sieci Energetyczne Armenii podniosły ceny z powodu dewaluacji i drogiego gazu. To doprowadziło do wyjścia Ormian na ulice. Teraz władze Gruzji obawiają się podobnego scenariusza, bo w Gruzji rośnie bezrobocie i spadają dochody ludności. Do tego lobbujący za podwyżkami wicepremier ds. energetyki Kacha Kaładze ma być osobiście zainteresowany podwyżkami, jako właściciel obiektów energetycznych – podkreślają liderzy opozycji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Afera „Przyjaźni”: zdumiewające ustalenia śledztwa

Brudną ropę do naftociągu zaopatrującego pół Europy oddawały rosyjskie firmy działające…nielegalnie. Miejsce wrzutu brudnego surowca ...

Rosja bez zaproszenia OPEC

Moskwa przyznaje, że dotąd nie otrzymała zaproszenia na spotkanie kartelu naftowego w przyszłą środę ...

Poprzedni zarząd PGNiG bez absolutorium

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGNiG nie udzieliło we wtorek absolutorium poprzedniemu zarządowi spółki. O nieudzielenie ...

Wielka przegrana Rosjan w Luksemburgu

Europejski Trybunał Sprawiedliwości odrzucił dziś pozew Rosneft oraz pięciu innych rosyjskich  firm państwowych przeciwko ...

Rekordowe wydobycie ropy i gazu z amerykańskich łupków

Wzrost dostaw ropy naftowej i gazu z amerykańskich złóż łupkowych będzie w najbliższych latach ...

Amerykanie na majówce, pomagają najniższe ceny paliw

Długi weekend i najtańsze od dekady ceny paliw spowodowały, że rekordowa liczba Amerykanów zdecydowała ...