Gruzja pod napięciem

Bloomberg

Dostawcy prądu w Gruzji domagają się skokowego podniesienia przez władze taryf na sprzedawaną w kraju energię elektryczną.

We wtorek państwowa komisja ds. regulacji energetycznej Gruzji (GNERC) zajmie się wnioskiem największego dostawcy prądu w kraju – koncernu Tełasi, kontrolowanego przez rosyjskiego giganta Inter RAO. Firma chce podnieść taryfy dla abonentów w Tibilisi. Jak dowiedział się Kommersant, podstawą wniosku jest wzrost cen prądu kupowanego od elektrowni.

Te z kolei tłumaczą wzrost cen dewaluacją lari (gruzińska waluta – red.), który od jesieni 2014 r. stracił 30-35 proc. na wartości. Do tego doszła podwyżka ceny gazu kupowanego w Azerbejdżanie do 143 dol./1000 m3.

Rosjanie podliczyli, że w przyszłym roku ich wydatki na zakup energii przez Tełasi zwiększą się o 57 proc. czyli ok. 3,1 mln dol.. O taki procent domagają się od władz podniesienia taryf na dostarczany Gruzinom prąd.

Żądania Inter RAO nie są wyjątkiem. W kwietniu gruziński urząd regulacji zgodził się na podwyżkę taryfy o 32,2 proc. przez Energo-Pro Georgia kontrolowanej przez czeski Energo-Pro. To największy dostawca prądu w Gruzji, obsługujący ok. 70 proc. terytorium kraju.

W czerwcu podobna sytuacja miała miejsce w Armenii, gdzie kontrolowane przez Inter RAO – Sieci Energetyczne Armenii podniosły ceny z powodu dewaluacji i drogiego gazu. To doprowadziło do wyjścia Ormian na ulice. Teraz władze Gruzji obawiają się podobnego scenariusza, bo w Gruzji rośnie bezrobocie i spadają dochody ludności. Do tego lobbujący za podwyżkami wicepremier ds. energetyki Kacha Kaładze ma być osobiście zainteresowany podwyżkami, jako właściciel obiektów energetycznych – podkreślają liderzy opozycji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Paliwa będą dalej tanieć

Wkrótce cena baryłki ropy może spaść do 20 dol. W Polsce przyniesie to zniżkę ...

Arabska jesień w ropie

Arabia Saudyjska pompuje najwięcej w historii. W ciągu 10 miesięcy średnia produkcja wyniosła 10,2 ...

Francuzi zbudują na Wyspach elektrownę atomową

Francuski koncern energetyczny EDF zbuduje w Wielkiej Brytanii dwa nowe bloki jądrowe w Hinkley ...

Rząd broni węgla w zgodzie z Unią

Minister energii chce wypracowania nowego modelu wsparcia dla elektrociepłowni. Mimo że będą oparte głównie ...

Mocno rośnie kurs Lotosu i Orlenu

Stosunkowo wysokie marże uzyskiwane w czerwcu na przerobie ropy w połączeniu ze zwiększonymi dostawami ...

Kazachstan zagraża OPEC+

Popyt na ropę stanie się większy od podaży w II półroczu przyszłego roku… Chyba ...