URE po raz kolejny wzywa firmy energetyczne do wyjaśnień

Adobe Stock

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wezwał sprzedawców energii oraz operatorów systemów elektroenergetycznych do przedstawienia informacji umożliwiających zebranie kompletnego materiału mogącego stanowić podstawę do zatwierdzenia taryf.

Prezes URE zażądał wyjaśnień od firm już w ubiegłym tygodniu. Wysłanie kolejnego wezwania tłumaczy działaniem zmierzającym „do ochrony interesów odbiorców oraz równoważenia interesów odbiorców i przedsiębiorstw energetycznych”.

– Konieczne jest bowiem wyjaśnienie wszelkich okoliczności i wątpliwości niezbędnych do zakończenia postępowań. Na poprzednie wezwanie regulatora odpowiedziały wszystkie wezwane spółki, jednak ich odpowiedzi były dalece niewystarczające do zakończenia postępowań administracyjnych – tłumaczy biuro prasowe URE w komunikacie.

Firmy mają czas na odpowiedź do 3 stycznia 2019 r. Oznacza to, że nowe taryfy nie wejdą w życie z początkiem 2019 r. Zgodnie z prawem nowe ceny mogą wejść w życie najwcześniej 14 dni od dnia opublikowania zatwierdzonej przez prezesa URE taryfy. Do tego czasu firmy energetyczne mogą stosować dotychczasowe taryfy.

Przypomnijmy, że pierwotnie spółki energetyczne wnioskowały średnio o 30-procentowe podwyżki cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Następnie, na wniosek URE, skorygowały swoje oczekiwania i wnioskowały już – jak wynika z naszych informacji – o około 20 proc. podwyżki. Potem pojawiło się kolejne wezwanie URE po informacji ministra energii, że spółki energetyczne wyłożą 1 mld zł na fundusz rekompensat. Regulator stwierdził, że tak duże oszczędności mogą sugerować konieczność korekty taryfy. Jednak firmy energetyczne – jak wynika z nieoficjalnych informacji – podtrzymały swoje oczekiwania wzrostu cen.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Repsol bije Gazprom

Hiszpański koncern paliwowy jest przez inwestorów postrzegany jako dużo bardziej atrakcyjny niż rosyjski gigant ...

Nowoczesne rozwiązania dla sieci dystrybucji mediów

Apator tworzy grupę producentów nowoczesnych urządzeń i systemów pomiarowych, a także dostawców innowacyjnych rozwiązań ...

Bruksela przyznała Orlenowi rację

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Bruksela przyznała Orlenowi rację Za każdy ...

Nowy statut Polenergii

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Polenergii przyjęło zmiany w statucie niekorzystne dla mniejszych współwłaścicieli spółki. Funduszom ...

Kanał otwarty dla LNG

Panama zniosła ograniczenia w ruchu gazowców po kanale łączącym Pacyfik z Atlantykiem. To działanie ...

Niemcy nie chcą gazu z USA

Nawet jeżeli Niemcy wycofają się z projektu rozbudowy gazociągu północnego, to nie ma gwarancji, ...