URE po raz kolejny wzywa firmy energetyczne do wyjaśnień

Adobe Stock

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wezwał sprzedawców energii oraz operatorów systemów elektroenergetycznych do przedstawienia informacji umożliwiających zebranie kompletnego materiału mogącego stanowić podstawę do zatwierdzenia taryf.

Prezes URE zażądał wyjaśnień od firm już w ubiegłym tygodniu. Wysłanie kolejnego wezwania tłumaczy działaniem zmierzającym „do ochrony interesów odbiorców oraz równoważenia interesów odbiorców i przedsiębiorstw energetycznych”.

– Konieczne jest bowiem wyjaśnienie wszelkich okoliczności i wątpliwości niezbędnych do zakończenia postępowań. Na poprzednie wezwanie regulatora odpowiedziały wszystkie wezwane spółki, jednak ich odpowiedzi były dalece niewystarczające do zakończenia postępowań administracyjnych – tłumaczy biuro prasowe URE w komunikacie.

Firmy mają czas na odpowiedź do 3 stycznia 2019 r. Oznacza to, że nowe taryfy nie wejdą w życie z początkiem 2019 r. Zgodnie z prawem nowe ceny mogą wejść w życie najwcześniej 14 dni od dnia opublikowania zatwierdzonej przez prezesa URE taryfy. Do tego czasu firmy energetyczne mogą stosować dotychczasowe taryfy.

Przypomnijmy, że pierwotnie spółki energetyczne wnioskowały średnio o 30-procentowe podwyżki cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Następnie, na wniosek URE, skorygowały swoje oczekiwania i wnioskowały już – jak wynika z naszych informacji – o około 20 proc. podwyżki. Potem pojawiło się kolejne wezwanie URE po informacji ministra energii, że spółki energetyczne wyłożą 1 mld zł na fundusz rekompensat. Regulator stwierdził, że tak duże oszczędności mogą sugerować konieczność korekty taryfy. Jednak firmy energetyczne – jak wynika z nieoficjalnych informacji – podtrzymały swoje oczekiwania wzrostu cen.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Moskwa obiecuje, że czysta ropa dotrze do Polski w weekend

Polska wciąż czeka na ropę z rurociągu Przyjaźń, która spełnia normy jakościowe. Moskwa deklaruje, ...

#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Jakóbik: Dostawcy ropy walczą o Polskę

Odbywa się demokratyzacja dostępu do ropy na całym świecie i Polska także na tym ...

Czy Rosneft przejmie kontrolę na ropą Wenezueli?

Według wenezuelskich mediów rosyjski gigant naftowy przejmie pełną kontrolę nad wenezuelskim państwowym koncernem naftowym w ...

Sergiy Skrypka – Dywersyfikacja dostaw ropy do Polski

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Sergiy Skrypka, dyrektor generalny spółki Sarmatia. Budowa rurociągu ...

OPEC zwiększy wydobycie

OPEC, czyli grupa łącząca kraje Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) oraz 11 państw ...

Lotos zwiększy wydobycie i marże

Niedawno koncern rozpoczął eksploatację norweskiego złoża Utgard. Wkrótce pełne efekty ekonomiczne będą też widoczne ...