URE po raz kolejny wzywa firmy energetyczne do wyjaśnień

Adobe Stock

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wezwał sprzedawców energii oraz operatorów systemów elektroenergetycznych do przedstawienia informacji umożliwiających zebranie kompletnego materiału mogącego stanowić podstawę do zatwierdzenia taryf.

Prezes URE zażądał wyjaśnień od firm już w ubiegłym tygodniu. Wysłanie kolejnego wezwania tłumaczy działaniem zmierzającym „do ochrony interesów odbiorców oraz równoważenia interesów odbiorców i przedsiębiorstw energetycznych”.

– Konieczne jest bowiem wyjaśnienie wszelkich okoliczności i wątpliwości niezbędnych do zakończenia postępowań. Na poprzednie wezwanie regulatora odpowiedziały wszystkie wezwane spółki, jednak ich odpowiedzi były dalece niewystarczające do zakończenia postępowań administracyjnych – tłumaczy biuro prasowe URE w komunikacie.

Firmy mają czas na odpowiedź do 3 stycznia 2019 r. Oznacza to, że nowe taryfy nie wejdą w życie z początkiem 2019 r. Zgodnie z prawem nowe ceny mogą wejść w życie najwcześniej 14 dni od dnia opublikowania zatwierdzonej przez prezesa URE taryfy. Do tego czasu firmy energetyczne mogą stosować dotychczasowe taryfy.

Przypomnijmy, że pierwotnie spółki energetyczne wnioskowały średnio o 30-procentowe podwyżki cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Następnie, na wniosek URE, skorygowały swoje oczekiwania i wnioskowały już – jak wynika z naszych informacji – o około 20 proc. podwyżki. Potem pojawiło się kolejne wezwanie URE po informacji ministra energii, że spółki energetyczne wyłożą 1 mld zł na fundusz rekompensat. Regulator stwierdził, że tak duże oszczędności mogą sugerować konieczność korekty taryfy. Jednak firmy energetyczne – jak wynika z nieoficjalnych informacji – podtrzymały swoje oczekiwania wzrostu cen.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kulisy decyzji OPEC

Gdyby nie upór algierskiego ministra ds energii, Noureddine Boutarfy, OPEC nie podjąłby decyzji o ...

#RZECZoBIZNESIE: Ernest Wyciszkiewicz: Unia zadziałała na korzyść Gazpromu

Mamy złamany fundament zasad, które stoją u podstaw unijnej polityki energetycznej i deklarowanej unii ...

E-auta zmuszą Norwegię do modernizacji energetyki

Norweska sieć energetyczna będzie wymagać modernizacji w najbliższych 20 latach kosztem 11 mld koron ...

Gazprom wystawił rachunek Ukrainie

Rosjanie domagają się 5,3 mld dol. za gaz, którego Ukraina nie zakupiła w Gazpromie ...

Mamy pierwszą komercyjną dostawę LNG

Do świnoujskiego gazoportu wpłynął statek ze skroplonym surowcem zamówionym przez PGNiG w Katarze. Tym ...

Więcej Rosneftu w Niemczech

Rosjanie mają już blisko 13 proc. niemieckiego rynku przerobu ropy. I apetyt na więcej. ...