Świat pożarł więcej energii

Adobe Stock

W 2017 r świat znów pożarł więcej energii, a więc i surowców do jej produkcji. Polska pozostaje liderem Unii w wydobyciu węgla.

„Dwa kroki do przodu, jeden krok do tyłu” – tak rynek energetyczny minionego roku podsumowali autorzy 67 edycji BP Statistical Review od World Energy 2018. „Globalny wzrost popytu na energię wyniósł powyżej średniej 10-letniej. Gaz ziemny był największym źródłem wzrostu popytu na energię. Poważna w tym zasługa przejścia z węgla na gaz w Chinach. Odnawialne źródła energii nadal rosną. Po raz pierwszy Przegląd Statystyczny BP World Energy zawiera dane na temat koszyka paliw w sektorze energetycznym, który nie zmienia się od 20 lat. Nowością są też dane o wydobyciu i zapotrzebowaniu na kluczowe materiały (np. lit i kobalt) w zmieniającym się świecie energii” – napisali autorzy raportu.

Prezes koncernu Robert Dudley zwrócił uwagę na inne zjawisko: „Rok 2017 był rokiem, w którym na rynku energetycznym trwało przejście do gospodarki o niższym zużyciu węgla. Jednak wzrost zapotrzebowania na energię spowodował znaczny wzrost emisji dwutlenku węgla (o 1,6 proc.), po trzech latach niewielkiego lub zerowego wzrostu. ”

Tak więc dwa kroki do przodu a jedne w tył. Konsumpcja energii na świecie wzrosła o 2,2 proc. i jest to największy wzrost od 5 lat; w Chinach wzrost ten wyniósł 3,1 proc.. Świat „zjadł” o 1,8 proc. więcej ropy; o 3 proc. więcej gaz (najwięcej od 8 lat), 0,1 proc. więcej węgla.

Nastąpił kolejny wzrost mocy OZE i to aż o 17 proc.. Był więc największy od dekady. Kluczowy udział w tym pozytywnym zjawisku mają Chiny, które z węgla powoli przechodzą na gaz ziemny. Większa też była globalna produkcja prądu z wody (o 0,9 proc.), atomu (o 1,1 proc.).

Amerykanie pozostali królami gazu – wydobycie było o 100 mld m3 większe niż w Rosji – dzięki łupkom amerykańska produkcja gazu rośnie od dekady. Rośnie też dopuszczony przez Biały Dom trzy lata temu amerykański eksport LNG. W 2017 r wyniósł 17,5 mld m3 z czego Unia kupiła 2,6 mld 3. Rosja sprzedała 15,5 mld m3 LNG, liderem był Katar -103 mld m3, przed Australią – 75 mld m3.

Polska jest liderem jednej energetycznej branży – fedrujemy najwięcej węgla w Unii. Wprawdzie wydobycie polskich kopalń spadło o 4,4 proc. do 49,5 mln ton, ale to wciąż więcej niż fedrują drudzy Niemcy -39 mln ton. Liderzy światowi to Chiny (1747,2 mln ton), przed Indiami, USA i Rosją.

Wzrosło zużycie gazu ziemnego w Polsce o 5,1 proc. do 19,5 mld m3 przy spadku o 2 proc. własnego wydobycia do 4 mld m3. Skąd importujemy gaz? Z Rosji kupiliśmy 11,1 mld m3 a w innych krajach 3,5 mld m3. W naszym kraju zwiększyło się też o 8,7 proc. zużycie ropy.
Raport przynosi też ciekawe dane o produkcji surowców niezbędnych w nowych technologiach – litu, kobaltu, grafitu czy tzw. metali ziem rzadkich. Najwięcej kobaltu dostarczają kopalnie jednego z najbiedniejszych państw świata – Demokratycznej Republiki Konga – 90,3 tys. ton na 137,5 całego światowego wydobycia. W licie dominują dwa kraje – Australia i Chile (18,7 tys ton i 15 tys ton).

Grafit to Chiny (780 tys ton na 1033 tys ton globalnego wydobycia).
Metale ziem rzadkich to także także Chiny 105 tys ton przed Australią (17,3 tys ton) na 130,5 tys. ton produkcji świata. Te rzadkie pierwiastki przydatne w nowoczesnej medycynie, astronautyce czy informatyce są też w Rosji (podobno największe złoża ale dotąd wykorzystywane jedynie na 3,3 tys ton rocznie).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

OPEC zwiększy wydobycie

OPEC, czyli grupa łącząca kraje Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) oraz 11 państw ...

Niemiecki i brytyjski prąd coraz bardziej zielony

Imponujące osiągnięcie Niemiec w zielonej energetyce. Po raz pierwszy w historia źródła odnawialne dały ...

PGE bierze większość EDF

PGNiG Termika odstąpiło od udziału w transakcji przejęcia aktywów EDF w Polsce. Dotychczasowy udział ...

Norwegowie widzą u nas inwestycje za 3,6 mld zł

TergoPower planuje budowę pięciu instalacji o mocy do 50 MW każda. Koszt jednej to ...

Francuzi kupią ropę z Iranu

Total jest pierwszym unijnym klientem Teheranu po zdjęciu zachodnich sankcji. Francuzi kupią irańską ropę. ...

Czy Polska będzie klimatycznym hamulcowym?

Przywódcy UE mają w czwartek w Brukseli zdecydować, czy do 2050 r. Unia powinna ...