Orlen i Synthos wdrożą technologie jądrowe

Obie grupy chcą wspólnie rozwijać w Polsce rynek małych reaktorów atomowych. W ten sposób planują m.in. zapewnić źródła energii na potrzeby własne i firm zewnętrznych.

Publikacja: 29.06.2021 15:00

Orlen i Synthos wdrożą technologie jądrowe

Foto: energia.rp.pl

PKN Orlen i Synthos podpisały porozumienie o współpracy dotyczące rozwoju i wdrożenia małych reaktorów atomowych (Small Modular Reactors – SMR). Porozumienie ma charakter ramowy, a strony będą dążyć do tego, aby w najbliższym czasie wypracować szczegółowe zasady współpracy.

– Od transformacji energetycznej nie ma odwrotu. W PKN Orlen kierunek zmian wytycza strategia Orlen2030, w której mocny akcent postawiliśmy na wzrost efektywności energetycznej oraz rozwój zero- i niskoemisyjnych źródeł energii – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes płockiego koncernu. Dodaje, że grupa jest otwarta na nowatorskie rozwiązania, które będą budowały jej wartość w kolejnych latach i pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej.

""

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen

energia.rp.pl

Dostrzega możliwość wykorzystania SMR zarówno jako źródła energii na potrzeby własnych zakładów rafineryjno-petrochemicznych, jak i dla podmiotów zewnętrznych. – Małe reaktory będą również w stanie dostarczać ciepło technologiczne i wspierać rozwój strategii wodorowej koncernu. Rozwój technologii SMR to szansa na zapewnienie zeroemisyjnej energii, ale również na wzmocnienie polskiej gospodarki i krajowego bezpieczeństwa energetycznego – twierdzi Obajtek.

Dzięki rozpoczętej współpracy grupa Orlen uzyska dostęp do technologii i doświadczeń w zakresie małych reaktorów modułowych, a Synthos pozyska silnego partnera do rozwoju małych elektrowni atomowych w Polsce. Zgodnie z zapisami porozumienia, obie firmy wspólnie podejmą się m.in. badań, sprawdzenia możliwości i zastosowania technologii SMR w należących do grupy Orlen zakładach produkcyjnych w Polsce.

– Małe reaktory modułowe stanowią szansę na przeprowadzenie dekarbonizacji w sposób, który uzupełniając OZE, zapewni bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i cieplnej zarówno do zastosowań przemysłowych, jak i potencjalnie dla ciepłownictwa miejskiego. Energetyka jądrowa pozwoli także na stworzenie szeregu nowoczesnych miejsc pracy tworząc nowy segment w polskiej gospodarce – twierdzi Zbigniew Warmuz, prezes Synthosu.

""

energia.rp.pl

SMR to jednostki produkujące energię elektryczną, które w odróżnieniu od tradycyjnych elektrowni jądrowych, osiągają całkowitą moc do ok. 300 MW (megawaty). Są wytwarzane seryjnie i dostarczane w całości na miejsce eksploatacji. Pozwala to wykorzystać efekt ekonomiczny skali produkcji seryjnej oraz uzyskać relatywnie krótki czas budowy. W zależności od potrzeb można tworzyć małe i większe kompleksy energetyczne. Małe reaktory mogą występować pojedynczo lub w grupie kilku modułów oddawanych sukcesywnie do eksploatacji, przez co cała inwestycja jest łatwiejsza do sfinansowania.

W ramach współpracy Orlen i Synthos mają również prowadzić analizy dotyczące realizacji wspólnych inwestycji w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.

Energetyka Zawodowa
Ekonomiczny żywot starych węglówek Taurona dobiega końca. Zwolnień nie będzie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Energetyka Zawodowa
Rekordowe wyniki Taurona. W tle 8 miliardów rekompensat
Energetyka Zawodowa
Raport dla Orlenu o Bartłomieju Sienkiewiczu. Ekspert: To jest czarny PR
Energetyka Zawodowa
Kolejne zmiany kadrowe w Orlenie. Wiadomo kto jest w zarządzie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka Zawodowa
Producenci cementu mają pomysł jak obniżyć ceny