Naimski: dywersyfikacja dostaw istotą bezpieczeństwa energetycznego Polski

Bloomberg

Istotą polskiej polityki bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa dostaw gazu jest ich dywersyfikacja, w tym wykorzystanie terminala LNG w Świnoujściu i połączenie z norweskim szelfem – mówił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

„Terminal w Świnoujściu już mamy, mamy możliwość zwiększenia jego wydajności dość łatwo i niskim nakładem finansowym do 7,5 mld m sześc. To jest w planie, to będzie uzależnione od potrzeb i jest szybkie do zrobienia” – poinformował dziennikarzy podczas konferencji „Polska: brama dla dostaw LNG z USA do Europy Środkowo-Wschodniej”.

Tłumaczył, że polski rząd stara się przekonywać do dywersyfikacji źródeł dostaw w regionie zarówno dostawców innych niż rosyjski, jak i odbiorców. „Dla Polski, ale także szerzej dla naszego regionu, są dwa źródła dodatkowe, które mogą być uruchomione – dodatkowe w stosunku do istniejącego rosyjskiego: to jest dostawa gazu skroplonego LNG, a także połączenie z norweskim szelfem” – wskazał. Wyjaśnił przy tym, że szelf norweski jest jedynym miejscem w Europie, gdzie gaz jest produkowany „w strategicznej ilości”.

„Obydwa te projekty są istotą polskiej polityki bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwa dostaw” – podkreślił minister.

„Podstawową kwestią do rozwiązania jest to, żeby te budowane połączenia miały gospodarcze uzasadnienie. Bo że mają polityczne uzasadnienie, to wszyscy wiemy. Chodzi o to, żeby zróżnicować źródła dostaw do Środkowej Europy, a do tego potrzebna jest infrastruktura. To jest oczywiste” – dodał.

Naimski zauważył też, że w Europie Środkowej mamy do czynienia z konkurencją w kreowaniu infrastruktury gazowej. „Każdy dostawca stara się ją zbudować tak, żeby służyła właśnie jemu. I tego przykładem jest drugi Nord Stream. I ten gazociąg rosyjsko-niemiecki ma służyć ugruntowaniu dominacji jednego dostawcy, którym w regionie jest Gazprom” – podkreślił.

Mogą Ci się również spodobać

Orlen i Lotos zagrożone dalszą przeceną na giełdzie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Czas złapać wiatr od morza Na ...

Paliwa stanieją, ale na chwilę

Na szczycie G20 w Osace Rosjanie i Saudyjczycy przedłużyli cięcie wydobycia ropy o sześć–dziewięć ...

Akcje PGNiG mogą jeszcze stracić

W ocenie specjalistów ING Securities akcje PGNiG są przewartościowane. Dlatego rekomendują sprzedaż papierów gazowego ...

Saudi Aramco zarabia dwa razy więcej niż Apple

Po raz pierwszy od 30 lat Arabia Saudyjska ujawniła, ile zarabia na ropie naftowej. ...

Wyboista droga z czerni do zieleni

O ile neutralność klimatyczna wymaga doprecyzowania, to brak zgody Polski na zatwierdzenie tego ambitnego ...

Ups, wymienimy reaktor

Rosatom – wykonawca i dostawca urządzeń do białoruskiej elektrowni atomowej – wymieni korpus reaktora, ...