Polska wschodnią flanką w energetyce? Enea proponuje zimną rezerwę

Grupa Enea szacuje, że jej nakłady inwestycyjne wyniosą około 107,5 mld zł w latach 2024-2035 – poinformowała spółka w komunikacie dotyczącym nowej strategii, do 2035 r., zatwierdzonej przez radę nadzorczą. Spółka zakłada, że część elektrowni węglowych Grupy przejdzie do tzw. rezerwy zimnej, ale na razie z rządem na ten temat nie rozmawiała. Prezes Enei mówił w tym kontekście o wschodniej flance w energetyce.

Publikacja: 11.12.2024 18:57

Enea proponuje zimną rezerwę

Enea proponuje zimną rezerwę

Foto: Bloomberg

Spółka zdefiniowała w strategii pięć kluczowych kierunków rozwoju. Są to transformacja aktywów węglowych, rozwój mocy OZE oraz magazynowania energii i rozwój i zapewnienie bezpieczeństwa sieci dystrybucyjnej, nowy wymiar produktów i usług dla klientów oraz  doskonałość operacyjna. – Pierwszą kwestią, którą musieliśmy się zająć szykując strategię, to przyszłość aktywów węglowych, a z kolei jeśli tej decyzji nie ma, to zdecydowaliśmy, że musimy ująć losy tych aktyw w naszej strategii i ujęliśmy je w naszych planach. Przyjęliśmy rolę jaką maja pełnić w procesie dekarbonizacji. Tak, aby zabezpieczyć dostaw energii, ale i zrobić na tym biznes. To perspektywa 10 lat co w tym czasie możemy robić – powiedziała wiceprezes Enei Dalida Gepfert, która wskazała, że strategia zakłada, wykorzystanie możliwości wykorzystania luki w produkcji energii elektrycznej podstawiając moce węglowe.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Elektroenergetyka
Monopol na rynku prądu maleje
Elektroenergetyka
Najstarsze elektrownie węglowe nie idą na emeryturę. Będą dalej pracować
Elektroenergetyka
Dlaczego doszło do blackoutu w Hiszpanii? Polak wśród badających awarię
Elektroenergetyka
Efekt Rafała Brzoski w energetyce. Prostsza faktura i jeszcze więcej fotowoltaiki
Elektroenergetyka
„Żyjemy w cyklu: zniszczenie, odbudowa, zniszczenie”. Szef DTEK o energetyce Ukrainy