Podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. infrastruktury krytycznej, górnictwa i energetyki szefowa departamentu elektroenergetyki i gazu w MKiŚ Aleksandra Świderska powiedziała, że intencją ministerstwa jest zmiana ustawy o rynku mocy, tak by do końca tego roku zorganizować aukcje uzupełniające dla źródeł węglowych na lata 2025-2028.
Zatwierdzony już, ale jeszcze nieobowiązujący (czeka na publikacje w dzienniku urzędowym UE) pakiet unijnych regulacji o rynku energii dopuszcza możliwość derogacji - przedłużenia do 2028 r. możliwości otrzymania pomocy publicznej w postaci rynku mocy przez źródła energii elektrycznej o emisyjności wyższej niż 550 kg CO2 na MWh.
-Mamy czas do końca roku na wdrożenie aukcji uzupełniających, aby działały od przyszłego roku - wyjaśniła dyrektor, dodając, że zmiany muszą zostać wprowadzone w drodze ustawy.
Czytaj więcej
Wzrost udziału OZE w systemie energetycznym to nie tylko niższa emisja CO2, mniej spalonego węgla...
Prace na wydłużeniem rynku mocy rozpoczęły się
Jak informuje nas Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma ono świadomość wyzwań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w związku z rosnącym udziałem produkcji energii elektrycznej ze źródeł niesterowalnych w miksie energetycznym Polski oraz brakiem możliwości wsparcia jednostek węglowych w ramach rynku mocy. - Należy wskazać, że na poziomie UE zakończono prace nad reformą rynku energii umożliwiającą, w szczególnych warunkach, wynagradzanie jednostek wytwórczych niespełniających limitów emisji CO2 do końca 2028 roku. Mając powyższe na względzie, MKiŚ rozpoczęło prace nad oceną możliwości zastosowania tej zmiany w warunkach Polski -informuje nas resort.