Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) opublikowały informacje o produkcji i zużyciu energii elektrycznej w Polsce w styczniu 2023 r. Z podanych informacji wynika, że produkcja energii elektrycznej wyniosła 15 TWh, co oznacza, że była o 6,93 proc. mniejsza niż rok temu. Zapotrzebowanie na energię wynosiło ponad 15 TWh. W styczniu roku poprzedniego roku było to 15,8 TWh.
Czytaj więcej
Farmy wiatrowe w Polsce wykręciły nowy rekord w produkcji prądu. Wiatraki na lądzie wyprodukowały ponad 7,6 GWh energii elektrycznej.
W pierwszym miesiącu 2023 r., według zestawień prezentowanych przez PSE, licząc rok do roku spadek produkcji odnotowały zawodowe elektrownie węglowe (2,7 proc. na węglu kamiennym i 20 proc. na węglu brunatnym) i farmy wiatrowe (9,2 proc.). wzrost odnotowały zaś elektrownie fotowoltaiczne (45 proc.) oraz elektrownie gazowe (8 proc.). Spadek produkcji energii z wiatru pojawił się mimo, że moc zainstalowana farm wiatrowych rok wcześniej wynosiła 7,1 GW. Obecnie jest to 9,2 GW. Produkcja energii z gazu wzrosła ze względu na spadające ceny gazu.
Czytaj więcej
Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Luksemburg, Łotwa i Niemcy przestrzegły Komisję Europejską, by nie spieszyła się z dużymi zmianami przepisów o unijnym rynku elektryczności w reakcji na kryzys energetyczny. Zaproponowały zamiast tego ograniczone korekty systemu.