Pierwsze, narzucające się wytłumaczenie, to zamieszanie wokół cen energii i potencjalne ich zamrożenie: zanim sytuacja się wyjaśni, a ceny zostaną „urynkowione”, upłynie jeszcze sporo czasu. Eksperci przekonują jednak, że decyzja o niewypłaceniu dywidend to rezultat procesów o znacznie dłuższej historii.

CZYTAJ TAKŻE: Orlen rekomenduje wypłatę dywidendy

– Brak dywidend wiązałbym raczej z dużymi projektami inwestycyjnymi oraz wciąż wysokim zadłużeniem spółek energetycznych – mówi „Parkietowi” Michał Sztabler, analityk Noble Securities. – PGE buduje choćby duże bloki w Opolu oraz w Turowie i przymierza się do dwóch kolejnych w Dolnej Odrze, Tauron inwestuje w Jaworznie. Ale w zasadzie każda z firm na tym rynku przygotowuje jakąś dużą inwestycję: stąd kumulowanie gotówki należałoby uznać za uzasadnione – wskazuje.

– Eskalacja zamieszania związanego z zamrożeniem cen energii oraz rozczarowanie na wynikach PGE ponownie zepchnęły sektor do defensywy – uprzedzał z kolei w ubiegłym tygodniu Kamil Kliszcz, ekspert mBanku. Ale też uderzał w ton optymistyczny, bowiem mBank zapowiada, że koncerny wrócą w kolejnych latach do wypłaty dywidend. – W naszej opinii scenariusz znacznej poprawy FCF w najbliższych latach nie jest zagrożony, a katalizatorem do jego zdyskontowania może być ostateczne uruchomienie rekompensat za obniżki cen energii, które po nowelizacji ustawy wydaje się już bardzo bliskie. Przy obecnym stanie wyprzedaży sektora nie można lekceważyć „ryzyka” powrotu dywidend – dodawał.

""

Adobe Stock

energia.rp.pl

Mogłoby to oznaczać nowe życie dla WIG Energia, bowiem do tej pory indeks ten konsekwentnie tracił na wartości – od 2010 r. było to aż 48 proc. – Przykładowo, gdy Energa wchodziła na giełdę, w jej prospekcie był zapis, że będzie spółką dywidendową. Po niedługim czasie przestała nią być, choć wielkich inwestycji wówczas nie czyniła, a w jej wynikach spory udział ma biznes dystrybucyjny – przewidywalny, powtarzalny, gotówkowy – tłumaczy uwiąd indeksu Sztabler.  – Wyniki tych spółek nigdy nie były rewelacyjne: każda z nich miała problemy, a to ceny certyfikatów, problemy segmentu wytwarzania, pojawiły się duże odpisy. Wreszcie akwizycje, repolonizacja w energetyce, gdzie w grę wchodziły wielomiliardowe nakłady – opisuje.

– Ten sektor jest używany jako panaceum na bolączki, które trapią niektóre inne przedsiębiorstwa czy gospodarkę w ogóle – podsumowuje niezależny analityk, Piotr Kuczyński.

CZYTAJ TAKŻE: PGNiG wypłaci zaliczkę na dywidendę

O ironio, Skarb Państwa nie jest jednak stratny na braku dywidend. – Teoretycznie, dywidendy z tej branży mogłyby iść w setki milionów złotych – podkreśla analityk Noble Securities. – Ale pamiętajmy też, że Skarb Państwa musiałby wówczas sięgać do własnej kieszeni, chcąc realizować takie cele, jak np. wsparcie górnictwa. Wydałby wówczas zapewne większą kwotę niż dostałby z dywidend – dorzuca.