Start produkcji energii w nowym bloku w Elektrowni Opole

Jeden z dwóch nowych bloków węglowych w Elektrowni Opole 15 stycznia po raz pierwszy został zsynchronizowany z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym i rozpoczął proces produkcji energii elektrycznej.

Publikacja: 16.01.2019 07:28

Start produkcji energii w nowym bloku w Elektrowni Opole

Foto: Bloki w Opolu

Prace przy budowie dwóch bloków o łącznej mocy 1800 MW wchodzą w finalną fazę realizacji. Po udanej próbie ciśnieniowej kotła i jego rozpaleniu w listopadzie minionego roku, w jednym z bloków rozpoczął się proces prowadzenia ruchu regulacyjnego układów technologicznych i ich optymalizacja oraz produkcja energii elektrycznej. Przed oddaniem bloku do eksploatacji, czyli do 15 czerwca 2019 r., przeprowadzona zostanie jeszcze optymalizacja pracy bloku, próby odbiorcze, pomiary gwarancyjne oraz 30-dniowy test nieprzerwanej pracy.

– Inwestycje PGE w nowoczesną energetykę węglową wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne kraju i umożliwiają stopniową wymianę starych mocy w systemie na jednostki o niemal 1/3 bardziej efektywne. Dwa nowe bloki w Elektrowni Opole oznaczają obniżenie emisji o 2,5 miliona ton CO2 rocznie w skali kraju – dodał Henryk Baranowski, prezes PGE. 

Po przekazaniu do eksploatacji nowych jednostek należąca do Polskiej Grupy Energetycznej elektrownia w Opolu zaspokajać będzie 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią, po Bełchatowie i Kozienicach. Do produkcji energii wykorzystywać będzie węgiel kamienny w ilości około 4 mln ton rocznie, pochodzący z kopalń Polskiej Grupy Górniczej.
– Realizacja inwestycji odbywa się z zastosowaniem najnowszych technologii. Dzięki temu uzyskana zostanie sprawność netto w produkcji energii elektrycznej na poziomie ok. 46 proc. – o około 10 punktów proc. wyższej od obecnie uzyskiwanej w polskiej energetyce, a także umożliwi znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko – podkreśla Norbert Grudzień, p.o. prezesa PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Inwestycja o wartości 11,6 mld zł realizowana jest przez konsorcjum w składzie: Rafako, Polimex – Mostostal, Mostostal Warszawa oraz GE Power, który jest generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum. Zgodnie z harmonogramem, przekazanie pierwszego z nowych bloków do eksploatacji nastąpi do 15 czerwca 2019 r. Zakończenie budowy drugiego bloku nastąpi cztery miesiące później, tj. 30 września 2019 r.
Pozostało jeszcze 100% artykułu
Elektroenergetyka
Ten rok da odpowiedź, kiedy spółki odejdą od węgla
Elektroenergetyka
Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska: Nie można dłużej żyć na energetyczny kredyt
Elektroenergetyka
Fico grozi, słowacki operator nie słucha i wspiera Ukrainę
Elektroenergetyka
Polska może pomóc Ukrainie z prądem. Ale potrzebujemy wsparcia
Elektroenergetyka
Energa idzie do sądu. Chodzi o niezbudowaną elektrownię w Ostrołęce