URE wzywa firmy energetyczne do korekty wniosków taryfowych

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wezwał przedsiębiorstwa energetyczne do wyjaśnień i korekty złożonych wniosków taryfowych. Powodem są zapowiadane przez firmy miliardowe oszczędności.

Publikacja: 11.12.2018 15:08

URE wzywa firmy energetyczne do korekty wniosków taryfowych

Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński

– W ramach trwających postępowań taryfowych prezes URE wzywa dystrybutorów oraz sprzedawców energii do przedstawienia szczegółowych informacji na temat możliwych oszczędności, o których powiadomił 10 grudnia, na podstawie informacji od tychże przedsiębiorstw, minister energii – poinformowały służby prasowe URE. Regulator zwróci się także do ministra energii o przekazanie danych, które pozwoliły na oszacowanie oszczędności w spółkach energetycznych na ok. 1 mld zł.
– Pojawiająca się możliwość oszczędności wskazuje, że przedsiębiorstwa energetyczne powinny ponownie przeanalizować i skorygować wnioski taryfowe – czytamy w informacji URE. Regulator czeka na odpowiedzi przedsiębiorstw do 18 grudnia.
To reakcja na zapowiedź ministra energii, że spółki energetyczne osiągną 1 mld zł oszczędności, a pieniądze te zasilą nowy fundusz, z którego wypłacane będą rekompensaty za drożejący prąd dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm. Pomysł spotkał się z krytyką analityków.
– Samo zaangażowanie firm energetycznych w finansowanie rekompensat jest złym pomysłem z punktu widzenia akcjonariuszy tych firm. Spółki powinny kierować się interesem ekonomicznym i kodeksem handlowym, a nie rabatować w nieuzasadniony sposób swoich klientów. Ustawy jeszcze nie ma, a firmy już od stycznia będą musiały uwzględniać rabaty na rachunkach. Będzie to wiązało się ze zmianą systemów obsługi klienta, co oznacza dodatkowe koszty IT dla firm – komentuje Robert Maj, analityk Ipopema Securities. Dodaje, że firmy energetyczne w dużej mierze są już zoptymalizowane kosztowo. – Po wejściu na giełdę zrealizowały bowiem programy dobrowolnych odejść i wdrożyły wspólne zakupy w ramach swoich grup. Niewątpliwie wciąż jest jeszcze miejsce na pewne oszczędności, np. w sferze zatrudnienia, które rosło w ostatnim czasie. Najgorszym scenariuszem byłoby, gdyby spółki ten zapowiadany 1 mld zł, który ma popłynąć na nowy fundusz, wycisnęły ze swoich zysków, obniżając tym samym swoją rentowność – kwituje Maj.
Elektroenergetyka
Kolejny państwowy kontrakt-widmo. Tak się kończy kupowanie biomasy na pustyni
Elektroenergetyka
Straty Ukrainy po największym rosyjskim ataku na obiekty energetyczne
Elektroenergetyka
Enea po Orlenie. Kolejny kontrakt-widmo, tym razem na biomasę
Elektroenergetyka
Rosjanie zniszczyli największą elektrownię w obwodzie kijowskim. Jest reakcja UE
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Elektroenergetyka
Energetyka pozbędzie się węgla, ale stopniowo. Jest stanowisko MAP