Budżet zarobił w kilka tygodni 3 mld zł. Efekt sprzedaży uprawień do emisji CO2

W ciągu ledwie 1,5 miesiąca do polskiego budżetu trafiło blisko 3 mld zł ze sprzedaży uprawień do emisji C02 – wynika z ostatnich danych Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE).

Publikacja: 26.06.2023 19:25

Budżet zarobił w kilka tygodni 3 mld zł. Efekt sprzedaży uprawień do emisji CO2

Foto: Adobe Stock

W maju 2023 r. ceny uprawień stały pod znakiem kontynuacji kwietniowych spadków. Statystycznie ceny uprawnień EUA (European Union Allowance) na rynku spot giełd ICE oraz EEX w maju 2023 r. spadły z 85,10 do 79,20 euro za EUA. Średnia ważona cena EUA z 23 transakcyjnych dni maja wyniosła 83 euro.

KOBiZE wskazuje, że utrzymywaniu się dość niskich wycen uprawnień mogło sprzyjać m.in. spekulacyjne pozycjonowanie się funduszy inwestycyjnych na rynku futures (dość znaczący wzrost pozycji krótkich, czyli gra na spadki cen), niższy popyt na uprawnienia ze strony producentów energii z uwagi na postępujący proces dekarbonizacji i wyższe wymogi dotyczące depozytów zabezpieczających (tzw. "margin calls"), czy też słabsze niż oczekiwano dane makroekonomiczne dla przemysłu w UE (tzw. PMI). Znaczenie w tym przypadku mogły mieć również coraz niższe ceny gazu na rynku, które sprawiały, że producenci energii wybierali mniej emisyjny gaz niż bardziej emisyjny węgiel.

Czytaj więcej

Norweski inwestor uruchamia kolejną elektrownię fotowoltaiczną w Polsce

W maju 2023 r. giełda EEX, w imieniu Polski, przeprowadziła dwie aukcje w ramach systemu EU ETS, na których sprzedano ok. 5,35 mln polskich uprawnień EUA po średniej cenie 84,43 euro. Środki uzyskane ze sprzedaży uprawnień na aukcji wyniosły ok. 451,84 mln euro." Polska aukcja wzbudziła dość duże zainteresowanie kupujących, na co wskazuje ich wysoki udział (średnio 21 podmiotów) oraz wysoki zgłoszony wolumen" - podkreśla KOBiZE.

To jednak nie koniec, bo już 21 czerwca 2023 r. giełda European Energy Exchange (EEX), w imieniu Polski, przeprowadziła kolejną w 2023 r. aukcję uprawnień do emisji (EUA).

Do sprzedaży na aukcji przeznaczonych zostało 2 676 000 EUA. Cena rozliczeniowa aukcji została ustalona na poziomie 90,35 EUR/EUA, a zakres ofert kształtował się między 75 EUR a 98,90 EUR za tonę CO2. Przychód ze sprzedaży uprawnień EUA wyniósł 241,8 mln euro. Całkowite zapotrzebowanie na uprawnienia EUA, zgłoszone przez uczestników aukcji, wyniosło 4 250 000 EUA. Oznacza to, że popyt na uprawnienia EUA był ponad 1,5-krotnie wyższy niż liczba EUA oferowana do sprzedaży w ramach aukcji. W aukcji uczestniczyło 17 podmiotów, z czego wszystkim podmiotom udało się zostać zwycięzcami aukcji. Kwoty uzyskane w ten sposób przez polski budżet daje kwotę blisko 694 mln euro. W przeliczeniu na polską walutę daje to 3 mld zł. 

W 2023 r. przedmiotem sprzedaży będzie w sumie 74 635 500 polskich uprawnień EUA oraz 169 500 uprawnień EUAA.

Patrząc na dane historyczne budżetu w 2022 r. wpłynęło ponad 23 mld zł ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. To mniej o blisko 2,3 mld zł niż rok wcześniej. W tym roku wpływy utrzymają się na podobnym poziomie.

Unijny System Handlu Emisjami (EU ETS) to rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Obejmuje energochłonne gałęzie przemysłu i sektora elektroenergetycznego.

Co2
Kogeneracją w emisję CO2? Dane Taurona wskazują na spadek emisji
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Co2
Wkrótce skończą się zaległości w "Czystym Powietrzu"? Jest deklaracja ministerstwa
Co2
Polska nie ucieknie od szybkiej redukcji emisji CO2
Co2
Na co poszły miliardy z uprawnień do emisji CO2? Uciekają środki na transformację
energia
Miliardy z uprawnień do emisji CO2 trafiły do budżetu. W ciągu dekady to ponad 100 mld