W maju 2023 r. ceny uprawień stały pod znakiem kontynuacji kwietniowych spadków. Statystycznie ceny uprawnień EUA (European Union Allowance) na rynku spot giełd ICE oraz EEX w maju 2023 r. spadły z 85,10 do 79,20 euro za EUA. Średnia ważona cena EUA z 23 transakcyjnych dni maja wyniosła 83 euro.
KOBiZE wskazuje, że utrzymywaniu się dość niskich wycen uprawnień mogło sprzyjać m.in. spekulacyjne pozycjonowanie się funduszy inwestycyjnych na rynku futures (dość znaczący wzrost pozycji krótkich, czyli gra na spadki cen), niższy popyt na uprawnienia ze strony producentów energii z uwagi na postępujący proces dekarbonizacji i wyższe wymogi dotyczące depozytów zabezpieczających (tzw. "margin calls"), czy też słabsze niż oczekiwano dane makroekonomiczne dla przemysłu w UE (tzw. PMI). Znaczenie w tym przypadku mogły mieć również coraz niższe ceny gazu na rynku, które sprawiały, że producenci energii wybierali mniej emisyjny gaz niż bardziej emisyjny węgiel.
Czytaj więcej
W pomorskiej miejscowości Zagórzyca Equinor rozpoczął testową produkcję z drugiej farmy fotowoltaicznej. To początek inwestycji w to źródło energii norweskiej firmy w Polsce.
W maju 2023 r. giełda EEX, w imieniu Polski, przeprowadziła dwie aukcje w ramach systemu EU ETS, na których sprzedano ok. 5,35 mln polskich uprawnień EUA po średniej cenie 84,43 euro. Środki uzyskane ze sprzedaży uprawnień na aukcji wyniosły ok. 451,84 mln euro." Polska aukcja wzbudziła dość duże zainteresowanie kupujących, na co wskazuje ich wysoki udział (średnio 21 podmiotów) oraz wysoki zgłoszony wolumen" - podkreśla KOBiZE.
To jednak nie koniec, bo już 21 czerwca 2023 r. giełda European Energy Exchange (EEX), w imieniu Polski, przeprowadziła kolejną w 2023 r. aukcję uprawnień do emisji (EUA).