Moc uruchomionej elektrowni słonecznej w Zagórzycy sięga 60 MW. Farma znajduje się w województwie pomorskim, w gminie Damnica. Została zrealizowana i będzie zarządzana poprzez spółkę Wento – polskiego dewelopera i producenta energii, który w 2021 r. wszedł do grupy Equinor wnosząc portfel projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,6 GW. W dwa lata od tej transakcji gotowe są dwie elektrownie, a kolejna znajduje się w budowie.

"Dzisiaj inaugurujemy działalność drugiej farmy Zagórzyca, podwajając naszą moc fotowoltaiczną w Polsce, do około 120 MW. Pierwsza elektrownia - Stępień, jest już w produkcji komercyjnej, a kolejna - Lipno, zostanie uruchomiona w 2024 roku. W Polsce rozwijamy także inne projekty odnawialnych źródeł na lądzie oraz magazynów energii, co wpisuje się w realizację naszej strategii firmy wychodzącej naprzeciw potrzebom rynku" – mówi Olav Kolbeinstveit, starszy wiceprezes ds. lądowych źródeł odnawialnych i rozwoju rynków w Equinor.

Czytaj więcej

Niemożliwe staje się faktem. Hiszpanie już w tym roku pobiją energetyczny rekord

Przez kolejnych 30 lat Zagórzyca będzie produkować 61 GWh energii rocznie, co odpowiada zużyciu 31 tys. polskich gospodarstw domowych. "Sprzedażą i wprowadzaniem energii elektrycznej wyprodukowanej w Zagórzycy na polski rynek zajmie się należąca do Equinor spółka obrotu Danske Commodities" – wyjaśnia Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce.

"W realizację farmy Zagórzyca, którą zbudowano na obszarze ok 55 hektarów wykorzystując do tego 111 tys. paneli fotowoltaicznych, zaangażowanych było około 500 osób. Generalny wykonawca – podlaska firma Elmont, korzystała z usług wyłącznie polskich podwykonawców" - wymienia dr Mariusz Luto, członek zarządu firmy Elmont.