Fitch negatywnie ocenia brak wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych

Brak wydzielenia aktywów węglowych lub innej formy dekarbonizacji polskich spółek energetycznych będzie negatywny dla ich ratingów - poinformowali przedstawiciele agencji ratingowej Fitch. Rząd zrezygnował z realizacji powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, ale ma inny pomysł.

Publikacja: 12.03.2024 13:44

Fitch negatywnie ocenia brak wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

 Jak powiedział Arkadiusz Wicik, dyrektor Fitch Ratings — z tego co słyszmy — projekt NABE nie będzie realizowany. - Myślimy, że będzie jakiś inny pomysł na dekarbonizację, choć prawdopodobnie w innej skali. Jest kilka możliwych opcji — powiedział podczas konferencji Arkadiusz Wicik, dyrektor Fitch Ratings. Przyznał on, że jeśli nie będzie transferu aktywów, będzie to negatywne dla ratingów. - Będą pewne obniżki, gdyby nie było jakiejś formy wsparcia ze strony państwa dla dekarbonizacji sektora energetycznego-dodał dyrektor.

Jak dodała dyrektor Fitcha Renata Dobrzyńska, brak wydzielenia aktywów węglowych obniżyłby, a ostatecznie zamknąłby możliwości pozyskiwania finansowania dłużnego potrzebnego na transformację energetyczną.

Dyrektor zauważyła, że niewiele wiadomo o planach rządu dla sektora energetycznego w dłuższym terminie. Dyrektor oceniła, że jeśli rząd zdecyduje się na wydzielenie aktywów dystrybucyjnych z grup energetycznych, oznaczać to będzie mniejszy udział regulowanych wyników w EBITDA grup, wyższą zmienność wyników, niższe możliwości zadłużenia i niższe ratingi.

Kres idei powołania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która miałaby przejąć elektrownie węglowe i kopalnie węgla brunatnego od spółek, oficjalnie nastąpił 16 lutego, kiedy ze stron rządowych projekt wycofano. KPRM, po fiasku procesu legislacyjnego poprzedniego rządu finalnie pożegnał się tym projektem. – NABE nie ma, a elektrownie węglowe pozostają na razie w strukturach spółek energetycznych – powiedziała 1 marca minister przemysłu Marzena Czarnecka. Zapowiedziała analizy procesu wydzielenia elektrowni węglowych.

Inny pomysł?

Obecny rząd chce jednak zająć się kwestią wydzielenia węgla z elektroenergetyki. Mowa jest o „separacji” w grupie, bo obecny rząd nie bierze pod uwagę „twardego rozwodu”. Jak mogłaby ta separacja wyglądać? Dyskusje w rządzie nadal trwają. Od osób odpowiedzialnych za energetykę w ekipie rządzącej słyszymy jednak, że rząd będzie zmierzał w stronę „oddzielenia” elektrowni od spółek węglowych. Zdaniem rządowych decydentów wydzielenie elektrowni w sposób taki, jak chciał to zrobić poprzedni rząd – poprzez tworzenie jednej dużej firmy zarządzającej elektrowniami (NABE) – byłoby błędem, a spółka już w tym roku przynosiłaby straty. Rząd chce tego uniknąć. Trwają prace nad nowym modelem. Nasi rozmówcy wykluczają, że elektrownie mogłyby przejąć Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Operator na potrzeby tego modelu ma tylko dostarczyć informacje o wielkości mocy elektrowni, która jest potrzebna do zapewnienia dostaw energii.

Sposób tego rozdzielenia miałby zostać uzgodniony z bankami. Chodzi o to, aby określić, jak daleko odseparować elektrownie węglowe, tak aby nadal pozostawić je w grupie, przy jednoczesnej zgodzie banków na atrakcyjniejsze finansowanie dla spółek energetycznych. Za te rozmowy miałoby odpowiadać Ministerstwo Aktywów Państwowych. Pomysł powinien powstać w tym roku i w tym roku także powinien być złożony wniosek notyfikacyjny tego pomysłu do Brukseli.

Ciepło
Rusza program, który ma zazielenić ciepłownictwo. Na początek 2 mld złotych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ciepło
W lipcu rząd przedstawi harmonogram wyłączeń bloków węglowych
Ciepło
Najnowocześniejszy blok węglowy w Elektrowni Jaworzno zdał testy operatora
Ciepło
CEZ chce pozbyć się ciepłowni na Śląsku i w Małopolsce. Polski jednak nie opuści
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ciepło
Ciepłownie nie dostają rekompensat za mrożenie cen ciepła