Odmrożenie cen energii oznacza skok czynszów. Ale jest ratunek

Spółdzielnie mieszkaniowe planują od końca czerwca podwyżki opłat, przeważnie wynikające ze wzrostu cen energii elektrycznej i ciepła. Drogą ucieczki przed nimi może być fotowoltaika.

Aktualizacja: 29.03.2024 06:17 Publikacja: 29.03.2024 04:30

Odmrożenie cen energii oznacza skok czynszów. Ale jest ratunek

Foto: Adobe Stock

Przedstawiciele spółdzielni z różnych regionów kraju, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita”, żalą się, że nikt nie pamięta o ochronie spółdzielni już po odmrożeniu cen energii. Szacują oni, że ceny energii dla tzw. części wspólnych, a więc oświetlenie korytarzy, wind itd., których koszty utrzymania ujęto w czynszach, mogą wzrosnąć nawet 60 proc. Podobnie z ciepłem systemowym: ciepłownie nie ukrywają, że odmrożone ceny pójdą w górę. Realne oszczędności w coraz większej grupie spółdzielni daje fotowoltaika, co potwierdzają wyliczenia tych, z którymi rozmawialiśmy.

Nieuchronne podwyżki czynszów

W wielu spółdzielniach już teraz wiadomo, że czynsze pójdą w górę w połowie roku – i to nie tylko w efekcie odmrożenia cen prądu i ciepła. Chodzi o podwyżki eksploatacji i funduszu remontowego (ustalane raz w roku opłaty zależne od spółdzielni). – Jak co roku, regulujemy opłaty eksploatacyjne. Na tę chwilę uchwaliliśmy wzrost kosztów sprzątania od 1 czerwca 2024 r. – informuje nas choćby spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe.

Czytaj więcej

Po świętach poznamy pakiety osłon chroniących przed podwyżkami cen ciepła i prądu

To jednak dopiero początek listy. – Rosną także opłaty za centralne ogrzewanie oraz podgrzanie wody użytkowej w lokalach użytkowych w zasobach spółdzielni od 1 marca 2024 r., co wynika z braku tarczy ochronnej dla tych lokali – informuje spółdzielnia. Dla lokali mieszkalnych dopiero w maju będzie można wykonywać analizę zużycia i wtedy będzie wiadomo, czy konieczne będą regulacje stawek. – Jeśli zewnętrzne ceny zostaną utrzymane, nie przewidujemy zwiększenia opłat, oprócz wspomnianych standardowych regulacji stawek wynikających z analizy zużycia – wskazują nasi rozmówcy.

Jedna z największych w Warszawie spółdzielni mieszkaniowych, WSBM Chomiczówka, informuje nas z kolei, że jeśli nastąpią drastyczne podwyżki cen energii u dostawców, być może będzie zmuszona rozważyć podniesienie opłat na zakup mediów. Jednak w przypadku prądu spółdzielnia ta zabezpieczyła się przed możliwymi podwyżkami poprzez podpisanie umowy z gwarancją ceny. Dzięki temu, nawet jeśli ceny zostaną odmrożone do stawek rynkowych, dla mieszkańców nie powinny wzrosnąć.

Podwyżki planuje Spółdzielnia Mieszkaniowa w Stalowej Woli. – Planujemy podwyżki czynszu. Są one uzależnione od eksploatacji na nieruchomościach. Podwyżki wynikają m.in. z wyższych opłat za ciepło i prąd w częściach wspólnych – kwituje spółdzielnia nasze pytania.

Mało kto pokusi się dziś o szacowanie nadchodzących podwyżek. W przypadku cen energii za części wspólne zdobyła się na to jednak Olsztyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa. – Szacujemy, że w związku z zakończeniem obowiązywania zamrożonych cen energii i zastosowaniem od lipca br. zatwierdzonej taryfy, nastąpi wzrost kosztów o około 60 proc. W takim przypadku będziemy zmuszeni wprowadzić podwyżki opłat dla mieszkańców – informuje nas spółdzielnia.

Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Winogrady apeluje o wskazówki, co robić. – Czynsze są na razie niższe, bo obowiązuje tarcza i ceny energii i ciepła są zamrożone. Dla spółdzielni w przypadku energii jest to 693 zł za MWh. Jednak od 30 czerwca tarcza przestanie obowiązywać także dla spółdzielni. Nie wiemy, o ile więcej zapłacimy w czynszach. Nikt nie mówi o jakichkolwiek rozwiązaniach dla spółdzielni – ubolewa wiceprezes ds. eksploatacji PSM Winogrady, Marek Gąsiorowski.

Czytaj więcej

Wiemy, co dalej z ustawą wiatrakową. Zapowiedź minister klimatu

Słońce obniży rachunki za energię

Częścią rozwiązań chroniących przed rosnącymi rachunkami, może być fotowoltaika na dachach budynków wielorodzinnych. Przykłady spółdzielni, które mają takie instalacje, wskazują na potencjał oszczędności. – Ceny za energię w częściach wspólnych budynków z fotowoltaiką są stabilniejsze niż w pozostałych naszych nieruchomościach – informuje wrocławska współdzielenia.

Korzyści na liczbach pokazuje olsztyńska spółdzielnia. Posiada ona 61 instalacji fotowoltaicznych o mocy 871 kWp, głównie na budynkach mieszkalnych. – Taka ilość instalacji wpływa na obniżenie kosztów energii i pozwala ograniczyć wzrost cen. Ostatnie zmiany stawek energii użytku ogólnego są z 2020 r. Natomiast w 2023 r. szacowany efekt oszczędności energii wyniósł prawie 700 000 zł – informuje spółdzielnia.

Nie inaczej jest w Poznaniu: jak mówi Marek Gąsiorowski, instalacje fotowoltaiczne pomagają obniżyć zużycie prądu z sieci. Spadło ono w tej spółdzelni ok. 60 proc. – Jeśli budynek zużywał przed zainstalowaniem ok. 45–50 tys. kWh energii z sieci to teraz zużywa jej od 15–20 tys kWh. Siłą rzeczy, koszty energii są niższe – mówi.

Jego spółdzielnia planuje rozbudowywać instalacje fotowoltaiczne. – Jednak brakuje prostych rozwiązań prawnych, które można byłoby zastosować w spółdzielczości. Potrzebujemy większego wsparcia i większej pomocy dla spółdzielni – mówi. Jego spółdzielnia planuje rozbudować te instalacje fotowoltaiczne. – Jednak brakuje prostych rozwiązań prawnych, które można byłoby zastosować w spółdzielczości. Potrzebujemy większego wsparcia i większej pomocy dla spółdzielni – mówi. Spółdzielnia chciałaby wciągnąć w ten projekt mieszkańców, aby także lokatorzy w swoich mieszkaniach mogli korzystać energii elektrycznej wyprodukowanej z tej instalacji fotowoltaicznej. – W prawie energetycznym istnieje możliwość powstania tak zwanych obywatelskich społeczności energetycznych, czyli OSE. Jednak ustawodawca wprowadził rozwiązania prawne, które nijak się mają do obecnej sytuacji prawnej w spółdzielczości – kończy nasz rozmówca.

Opinia dla „Rz"
Aleksander Śniegocki, prezes think tanku Instytut Reform

Dla spółdzielni mieszkaniowych szukających wsparcia na inwestycje energetyczne potencjalną opcją jest rządowy program TERMO obsługiwany przez BGK. Program ten obejmuje dofinansowania do termomodernizacji budynków oraz grant OZE, który pokrywa połowę kosztów wyposażenia budynku wielorodzinnego w takie źródło. Jest on finansowany ze środków krajowych – Funduszu Termomodernizacji i Remontów – jak również dodatkowo z KPO. Z tego drugiego źródła na program TERMO wyjściowo przewidziano 100 mln euro, jednak w ramach obecnie procedowanej aktualizacji KPO rząd chce dosypać na ten cel kolejne 140 mln euro. ∑

Ciepłownictwo
Ciepło droższe, a osłony?

Według danych GUS, z ciepła systemowego korzysta już 52 proc. gospodarstw domowych w Polsce, a działające źródła kogeneracyjne w ciepłownictwie dostarczają ok. 17 proc. energii.
Jak mówi „Rzeczpospolitej” Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, w sytuacji braku przedłużenia ochrony odbiorców ciepła systemowego (a więc odmrożenia cen ciepła) od drugiej połowy br. dojdzie do dużego zróżnicowania cen w gospodarstwach domowych w skali kraju. – Pomimo aktualnie notowanych spadków cen paliw z pewnością część gospodarstw czekają podwyżki cen ciepła. Wynika to ze zróżnicowanego w skali kraju poziomu dopłat ze środków budżetowych do cen ciepła w różnych miastach (tzn. dla różnych systemów ciepłowniczych) – podkreśla prezes Izby. Jego zdaniem nowe rozwiązanie ustawowe, chroniące gospodarstwa domowe, jest uzasadnione. ∑

Przedstawiciele spółdzielni z różnych regionów kraju, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita”, żalą się, że nikt nie pamięta o ochronie spółdzielni już po odmrożeniu cen energii. Szacują oni, że ceny energii dla tzw. części wspólnych, a więc oświetlenie korytarzy, wind itd., których koszty utrzymania ujęto w czynszach, mogą wzrosnąć nawet 60 proc. Podobnie z ciepłem systemowym: ciepłownie nie ukrywają, że odmrożone ceny pójdą w górę. Realne oszczędności w coraz większej grupie spółdzielni daje fotowoltaika, co potwierdzają wyliczenia tych, z którymi rozmawialiśmy.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ceny Energii
Pieniędzy na domową fotowoltaikę już nie ma. Wystarczyło kilka dni
Ceny Energii
Dla kogo taryfy dynamiczne mogą być szansą, a dla kogo zagrożeniem? URE wyjaśnia
Ceny Energii
Mrożenie cen energii w 2025 roku coraz bliżej. Niewiadomą jest kwota
Ceny Energii
Taryfy dynamiczne ruszyły. Opłaty handlowe mogą zniechęć klientów
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Ceny Energii
Minister aktywów zmienia zdanie i przestrzega przed podwyżkami cen energii