Kto manipuluje cenami prądu? Państwowa spółka rusza z akcją

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, sektora przemysłowego i na rynku hurtowym w Polsce były w ostatnim kwartale 2022 r. jednymi z najniższych w Unii Europejskiej. Jednak już od początku roku 2023 ceny na rynkach UE spadają, a nasz krajowy rynek zakupu energii na dzień kolejny jest jednym z najdroższych w UE. Polska Grupa Energetyczna, z większościowym udziałem Skarbu Państwa, rusza z kampanią „Stop manipulacji!”.

Publikacja: 08.08.2023 15:56

Kto manipuluje cenami prądu? Państwowa spółka rusza z akcją

Foto: Bloomberg

Jak tłumaczy PGE, jest to reakcja na działania dezinformacyjne, kwestionujące realnie niskie koszty energii elektrycznej w Polsce. „Obecnie Polacy korzystają z jednych z najniższych cen prądu w Europie. Przed wysokimi cenami prądu najsilniej chronione są polskie gospodarstwa domowe, które dzięki wprowadzeniu rządowej Tarczy Solidarnościowej, płacą rachunki za energię na poziomie z ubiegłego roku” – informuje PGE.

Akcja informacyjna PGE o cenach energii

Akcja informacyjna PGE o cenach energii

Mat. prasowe PGE

Spółka przypomina, że najliczniejszą grupę odbiorców na polskim rynku energii elektrycznej stanowią gospodarstwa domowe, których jest ponad 15 mln. „Dzięki wsparciu rządu i polskich firm energetycznych, rachunki za prąd w Polsce należą do jednych z najniższych w Europie. Polacy płacą za energię znacząco poniżej średniej dla całego kontynentu, a w porównaniu z niektórymi państwami, ceny w Polsce są niższe nawet kilkakrotnie. Tymczasem coraz częściej rozpowszechniane są wprowadzające w błąd przekazy o rzekomo wysokich cenach energii w Polsce. Kampania edukacyjna PGE „Stop manipulacji!” ma za cel zapewnić powszechny dostęp do rzetelnych informacji, opartych na danych” – informuje PGE.

Kampania informacyjna ocenach energii PGE

Kampania informacyjna ocenach energii PGE

PGE

Faktycznie, jak wynika z danych Komisji Europejskiej za ostatni kwartał 2022 r. (ostatnie dostępne dane, tych za I kw. 2023 r. jeszcze nie ma) cena energii dla gospodarstw domowych wynosiła 14,66 eurocentów za KWh. Taniej w UE za prąd płacili jedynie mieszkańcy Bułgarii, Holandii i Węgier. 

Ceny energii dla gospodarstw domowych w UE za IV kw. 2022 r.

Ceny energii dla gospodarstw domowych w UE za IV kw. 2022 r.

KE

Podobnie było na rynku hurtowym. Ceny energii wynosiły 159,6 euro za MWh. Taniej na rynku hurtowym było jedynie w Szwecji, Hiszpanii i Portugalii.

Ceny energii na rynku hurtowym w UE za IV kw. 2022 r.

Ceny energii na rynku hurtowym w UE za IV kw. 2022 r.

Komisja Europejska/Rzeczpospolita

Na tle pozostałych krajów UE wyższe były już ceny dla przemysłu. Tańszy prąd niż w Polsce miały firmy przemysłowe w ośmiu krajach UE, w tym w bliskich nam Czechach, gdzie te ceny były najniższe w całej Europie (8,23 eurocenta za KWh).

Ceny energii dla przemysłu w UE za IV kw. 2022 r.

Ceny energii dla przemysłu w UE za IV kw. 2022 r.

Komisja Europejska/Rzeczpospolita

Czytaj więcej

Kontrowersyjna kampania pod lupą urzędu antymonopolowego

Już na początku bieżącego roku Europa wychodziła z najostrzejszej fazy kryzysu energetycznego spowodowanego konsekwencjami agresji Rosji na Ukrainę. Ceny w Europie zaczynały spadać, także na polskiej Towarowej Giełdzie Energii. Kiedy średnia ważona cena kontraktu rocznego z dostawą energii elektrycznej na TGE w roku 2023 wynosiła w lipcu 2022 r. 1 518,97 zł/MWh, to już w lipcu 2023 roku średnia ważona cena kontraktu rocznego z dostawą w roku 2024 wyniosła tylko 655,66 zł/MWh.

Czytaj więcej

Ceny energii na przyszły rok spadają

To najpopularniejszy kontrakt na dostawę energii na rok następny. Tak zwykle firmy zabezpieczają dostawy energii. Jest on zazwyczaj uzupełniany przez dostawy na rynku dnia następnego. Tu zaś następują znaczące, niekorzystne dla rządzących zmiany. Cena na rynku hurtowym z dostawą na dzień kolejny (rynek spotowy) jest najwyższa w Europie. I tak – jak wynika z danych skandynawskiej giełdy NordPool – cena prądu z dostawą na 9 sierpnia kosztuje w Polsce blisko 105 euro za MWh, a tymczasem w Niemczech jest to ponad 88 euro, a we Francji ponad 92 euro.

Czytaj więcej

Prezes URE: Ceny energii dla konsumentów zmaleją? Na giełdzie już spadły

Jeszcze niedawno te kontrakty stanowiły tylko uzupełnienie w umowach rocznych na dostawy energii. Teraz rośnie ich popularność. W ubiegłym roku firmy, widząc rekordowe ceny na 2023 r., ograniczały zakupy roczne, licząc, że cena w tym roku spadnie na rynku spotowym. Stąd też rekordy w obrocie na rynku spot. Obroty energią elektryczną na Rynku Dnia Następnego wyniosły 4 227 807 MWh, co oznacza ponowny wzrost rok do roku aż o kilkadziesiąt procent – w lipcu 2023 r. dokładnie o 85,6 proc. Po raz szósty w tym roku obroty miesięczne na tym rynku przekroczyły 4 TWh.

Ceny Energii
Resortowi klimatu ucieka czas na mrożenie cen prądu, a rządowe zakładki znikają
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ceny Energii
Ustawa o cenach energii bliżej przyjęcia przez rząd. Kto zapłaci za obniżenie taryf?
Ceny Energii
Trend spadkowy przełamany. Ceny energii elektrycznej na przyszły rok rosną
Ceny Energii
Kto odpowiada za braki rekompensat za mrożenie cen prądu?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ceny Energii
Awantura o bon energetyczny. Poszło o przepisy projektu ustawy