Reklama

MKiŚ: Nie ma podstaw do zmiany lokalizacji elektrowni jądrowej

Decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna i nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Publikacja: 19.01.2024 13:37

Siedziba Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Warszawie

Siedziba Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Warszawie

Foto: PAP/Albert Zawada

ula

W ocenie resortu zmiana lokalizacji oznaczałaby rozpoczęcie od początku całego procesu, w tym badań, które trwały od 2017 r., czyli opóźnienie całej inwestycji nawet o 10 lat.

Czytaj więcej

Elektrownia atomowa w Polsce. Wyborczy wiraż i szkodliwa rywalizacja

"Spółka PEJ uzyskała już kluczowe decyzje administracyjne, w szczególności 19 września 2023 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla pierwszej elektrowni jądrowej, a 26 października 2023 r. wojewoda pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Dzięki decyzji o ustaleniu lokalizacji spółka otrzymała prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych oraz budowy obiektu, a także późniejszej eksploatacji elektrowni jądrowej" – napisano w ministerialnym komunikacie.

Foto: Mateusz Krymski

Ministerstwo zapewnia: elektrownia atomowa powstanie w gminie Choczewo

Ministerstwo przypomniało, że 11 lipca 2023 roku minister klimatu i środowiska, na wniosek Spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, wydał decyzję zasadniczą, która formalnie potwierdziła, że inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Dokument ten uprawnia Polskie Elektrownie Jądrowe do ubiegania się o uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych oraz późniejszego pozwolenia na budowę we wskazanej w decyzji lokalizacji.

Reklama
Reklama

Czytaj więcej

Jan Grabiec: Nie ma mowy o zmianie lokalizacji elektrowni atomowej

W czwartek na antenie Radia Zet, minister Jan Grabiec zapewniał, że nie ma ani decyzji ani podstaw do tego pytany o ew. zmiany decyzji o lokalizacji elektrowni jądrowej zaprzeczył jakoby do zmiany lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Choczewie miałoby dojść. Dzień wcześniej wojewoda pomorska na konferencji prasowej wskazała na potrzebę ponownego przeanalizowania lokalizacji dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Atom
Banki uwierzyły w polski atom. Chętnych do kredytowania jest więcej niż potrzeb
Atom
Wojciech Wrochna: Zgoda KE na polski atom przyczyni się do stabilizacji cen energii
Atom
Przełomowa decyzja. Bruksela godzi się na pomoc publiczną dla polskiego atomu
Atom
Czarnobyl znów groźny. Nowy sarkofag utracił główną funkcję
Atom
Nowa umowa jądrowa USA–Arabia Saudyjska. Izrael i eksperci biją na alarm
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama