Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, w obecności ambasadora USA w Polsce, Marka Brzezinskiego, 19 września w Warszawie zostanie podpisane porozumienie między 20 polskimi firmami a amerykańskim Westinghouse’em ws. kooperacji przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Wybór partnera ma w październiku. We wrześniu ten sam koncern przedstawił swoją ofertę na realizację projektu. W szranki o kontrakt na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce stanęli Francuzi z EDF oraz Koreańczycy z KHNP.
W międzyczasie firmy amerykańskie zacieśniają współpracę z polskimi dostawcami i poddostawcami, które mogą partycypować przy budowie elektrowni jądrowej. Pod koniec stycznia br., Westinghouse podpisało już memorandum o współpracy z dziesięcioma firmami w Polsce. Wówczas chodziło o Rafako, ZKS Ferrum, KB Pomorze, Mostostal Kraków, OMIS, GP Baltic, Protea Group, Polimex Mostostal, Fogo, Zarmen Group. Podobne porozumienie w formie listów intencyjnych z 12 firmami podpisał 25 kwietnia amerykański partner Westinghouse’a, firma Bechtel. Lista firm jest utrzymywana w tajemnicy, ale wiemy, że może ona nieco różnić się od tego, z którymi podpisywał porozumienie Bechtel. Firmy te brały już udział w realizacji europejskich elektrowni jądrowych m.in.: w Finlandii, Francji oraz Ukrainie czy Bułgarii, a także w wielu innych krajach.
Czytaj więcej
Czas na energetykę jądrową, która mogłaby ewolucyjnie zastąpić bloki węglowe i dać Polsce niezależność i samowystarczalność energetyczną – mówi Mirosław Kowalik, prezes zarządu Westinghouse w Polsce.
Ta firma przewiduje, że ponad połowa wartości bloku z reaktorem AP1000 może pochodzić z Polski. Jak ocenia, aby spełnić harmonogram polskiego programu jądrowego, roboty w miejscu przyszłej polskiej elektrowni powinny ruszyć w 2026 r. Bechtel i Westinghouse Electric Company, ogłosiły w 2021 r., że utworzyły zespół, który będzie realizował projekty budowy nowych elektrowni jądrowych w Polsce. Westinghouse i Bechtel kończą obecnie budowę bloków jądrowych AP1000 w elektrowni Vogtle w stanie Georgia w USA. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej i Polityką Energetyczną Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej.