Miedziowy gigant złożył wniosek o wydanie formalnej opinii ogólnej prowadzący do procesu certyfikacji technologii małych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce. Prezes KGHM Marcin Chludziński wskazał, że spółka jako pierwsza w kraju przedłożyła do PAA wniosek o ocenę technologii SMR, którą chce wdrożyć. – Spodziewamy się, że w ciągu sześciu–dziewięciu miesięcy prezes PAA wyda opinię ogólną o technologii SMR, rozwijanej przez amerykańską firmę NuScale, z którą mamy zawarte porozumienie – powiedział na konferencji.
Tego samego dnia także spółka Orlen Synthos Green Energy poinformowała o przekazaniu dokumentów do PAA. Jak sama nazwa wskazuje, to spółka celowa chemicznego Synthosu oraz PKN Orlen.
Czytaj więcej
Łatwo dziś ciosać kołki na głowach polityków z Berlina. Ale uzależnianie się od rosyjskiego gazu było ceną realizowania innych priorytetów politycznych.
Czym jest opinia ogólna, o którą starają się oba koncerny? Jest to etap prelicencyjny. Dotyczy planowanych przez inwestora rozwiązań, w tym projektowych, technologicznych i organizacyjnych, które będą miały wpływ na zagadnienia bezpieczeństwa. Opinia ma zmierzać do określenia, czy planowane rozwiązania organizacyjno-techniczne są zgodne z wymogami bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, wynikającymi z przepisów prawa.
KGHM jednocześnie prowadzi prace nad wyborem lokalizacji elektrowni, a rozpatrywanych jest kilka wybranych miejsc. – Jeden reaktor ma 72 MW mocy, a jeden zestaw liczy sześć sztuk. – To odpowiada naszym potrzebom, ale szukamy też lokalizacji, by w razie potrzeby postawić ich więcej – powiedział Chludziński. – Prowadzimy także prace lokalizacyjne dotyczące miejsca. Wybieramy miejsca, które spełniają warunki formalne, techniczne, prawa atomowego, zakresu środowiska i przesyłu. Lokalizację powinniśmy poznać pod koniec tego roku – dodał.