SMR zaistnieją w strategii Taurona

KGHM Polska Miedź i Tauron Polska Energia podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). Ma to być jeden z ważnych elementów strategii Taurona.

Publikacja: 20.04.2022 10:02

SMR zaistnieją w strategii Taurona

Foto: Adobestock

Zdaniem obu firm, małe reaktory jądrowe mogą być konkurencyjną odpowiedzią na dzisiejsze wyzwania transformacji energetycznej. – To rozwiązanie najbardziej logiczne i odpowiadające potrzebom przemysłu. Dziś oficjalnie zaczynamy współpracę związaną z zastosowaniem tych technologii, z wymianą informacji, tworzeniem sprzyjającego otoczenia prawnego związanego z rozwojem SMR w Polsce – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński.

Prezes Taurona Paweł Szczeszek podkreślił, że SMR będzie bardzo ważnym element strategii, którą niedługo spółka ma opublikować. – Dziś inwestujemy w OZE. Z tych źródeł nieemisyjnych tylko SMR są pogodowo niezależne. Możemy się wymieniać doświadczeniami przy realizacji projektów reaktorów wysokotemperaturowych. Mam nadzieję, że wspólnie osiągniemy sukces – dodał prezes.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Atom
Budowa pierwszego, małego atomu oficjalnie rozpoczęta. Po Kanadzie będzie Polska?
Atom
Elektrownia atomowa języczkiem u wagi polsko-francuskiej umowy strategicznej
Atom
Po co Rosji atomówka przy granicy z Polską? Inwestycja ma zostać odmrożona
Atom
Czeski CEZ pozbędzie się udziałów w nowym projekcie jądrowym
Atom
Atomowe porozumienie z USA. Rząd czeka teraz na Brukselę
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem