PGNiG wierci w Pakistanie

Bloomberg

Dzięki przeprowadzanym pracom koncern chce zwiększyć wydobycie gazu ziemnego. Obecnie pozyskuje go w Azji blisko 0,5 mln m sześc. na dobę.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło wykonywanie kolejnego odwiertu na złożu Rehman. Dzięki niemu spółka będzie mogła zwiększyć wydobycie gazu ziemnego. Obecnie w Pakistanie pozyskuje blisko 0,5 mln m sześc. surowca na dobę. Od połowy 2013 r. wydobyto go łącznie ponad 300 mln m sześc. Błękitne paliwo sprzedawane jest na lokalnym rynku. Prace wiertnicze prowadzi zależna firma Exalo Drilling na obszarze koncesji wydobywczej Kirthar w południowo-wschodniej części Pakistanu. Nowy odwiert, o nazwie Rehman-4, ma mieć długość około 2,87 km. Będzie to piąty odwiert po Hallel X1 oraz Rehman-1, Rehman-2 i Rehman-3.

– Naszym celem jest stałe zwiększanie produkcji gazu w Pakistanie i umacnianie pozycji na tamtejszym rynku. Obecnie eksploatujemy dwa złoża – Rehman i Rizq, ale widzimy realne szanse wykorzystania trzech kolejnych w ramach koncesji Kirthar – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że spółka analizuje także możliwości rozbudowy miejscowej infrastruktury kopalnianej. Ponadto koncern zabiega o przyznanie mu przez rząd pakistański statusu partnera strategicznego. W efekcie ma wzrosnąć pozycja PGNiG na rynku lokalnym m.in. dzięki możliwości skorzystania z prawa do koncesji w trybie bezprzetargowym.

PGNiG wydobywa w Pakistanie tzw. tight gas, czyli gaz ziemny ścieśniony w porach skalnych. Do wydobycia surowca stosuje metodę szczelinowania hydraulicznego. PGNiG posiada 70 proc. udziałów w koncesji Kirthar i jest jej operatorem. Pozostałe 30 proc. udziałów należy do Pakistan Petroleum Limited. Na terenie koncesji odkryto do tej pory dwa złoża gazu: Rehman i Rizq. Od 2015 r. na złożu Rehman działa stała kopalnia gazu. Jest to pierwsza tego typu instalacja PGNiG powstała poza granicami Polski.

Mogą Ci się również spodobać

Przyszłość drogowego transportu to pojazdy obywające się bez kierowcy

Coraz częściej myślimy o potrzebie przemieszczania się, a nie posiadania pojazdu na własność Napędy ...

Orlen walczy o Możejki

Od nowa zaczynają się negocjacje z Wilnem o przywrócenie rentowności litewskiej rafinerii. Wojciech Jasiński, ...

Ropa najtańsza od 15 miesięcy

Cena ropy Brent spadła w Londynie poniżej 55 USD za baryłkę, gdyż podniesienie stóp ...

Chińska ofensywa Gazpromu

Rosyjski koncern zbuduje w Chinach podziemne magazyny gazu. Będą też inne inwestycje. W poniedziałek ...

Przyspieszenie odchodzenia od węgla dałoby 64 mld euro oszczędności

Analitycy firmy doradczej Enervis Energy Advisors szacują, że odejście od węgla o kilka lat ...

Pierwszy eksport gazu z Iraku

Coraz więcej krajów żyjących dotąd ze sprzedaży ropy, zaczyna eksportować gaz. Po raz pierwszy ...