Gaz z Norwegii do Polski coraz bliżej

Bloomberg

Wkrótce Gaz-System i Energinet ogłoszą procedurę rezerwacji przepustowości na gazociąg z norweskich złóż do naszego kraju.

W najbliższych dniach operatorzy gazociągów przesyłowych w Polsce i Danii powinni zacząć przyjmować zgłoszenia na rezerwację mocy przesyłowych w Baltic Pipe, gazociągu, który połączy sieci obu krajów. Stanowi on kluczowy element tzw. Korytarza Norweskiego.

– Obecnie jesteśmy na końcowym etapie negocjacji. Jest to już ostatni element przed uruchomieniem procedury open season, która umożliwi klientom rezerwowanie przepustowości na nowy gazociąg prowadzący z Norwegii do Danii i Polski – mówi Paweł Jakubowski, dyrektor pionu rozwoju Gaz-Systemu. Dodaje, że przed uruchomieniem wiążącej procedury open season spółka jest zobowiązana do odpowiedniego przygotowania założeń projektu i ustalenia w możliwie najszerszym zakresie warunków współpracy z partnerem duńskim, czyli firmą Energinet.

Udział w procedurze open season na całe połączenie z Norwegii do Polski na pewno zgłosi Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Koncern już wielokrotnie zapewniał, że jest zdeterminowany importować tą drogą duże ilości gazu, co związane jest z wygasającym w 2022 r. kontraktem na import surowca z Rosji. Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG, mówił niedawno, że w jego ramach spółka musi odbierać nieco ponad 8 mld m sześc. gazu rocznie. Takie ilości chciałaby dostarczać z Norwegii do Polski. To dużo, zważywszy że przepustowość nowego połączenia planowana jest na poziomie 10 mld m sześc. Spółka chce importować zarówno surowiec z własnych złóż, jak i kupowany od innych działających tam firm wydobywczych.

Norweski gaz z własnych złóż do Polski planuje też sprowadzać Grupa Lotos. W niedawnym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Marcin Jastrzębski, prezes koncernu, powiedział, że jeżeli pojawi się szansa na przesył błękitnego paliwa, to chciałby skorzystać z takiej możliwości, tym bardziej że 75 proc. obecnego wydobycia grupy w Norwegii stanowi gaz, a sama gdańska rafineria potrzebuje 0,8 mld m sześc. gazu rocznie.

Mogą Ci się również spodobać

Amerykańska ropa z pomocą rynkowi

Biały Dom proponuje pomoc w ustabilizowaniu rynku ropy po atakach na rafinerie w Arabii ...

Rosja importuje gaz

W graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim powstał terminal LNG i podziemne magazyny na wypadek ...

Rekordowy rok dla morskich wiatraków

Wartość morskich inwestycji w energetyce wiatrowej w Europie podwoiła się w 2015 r. do ...

Niemcy bez węgla za 19 lat

Od 2039 r w Niemczech nie będzie już można używać węgla. Przy czym nikt ...

#RZECZoBIZNESIE: Daniel Obajtek: Nawałnice nie zaszkodzą wynikom Energi

Nawałnice nie przełożą się na złe wyniki w firmie, bo jesteśmy do tego przygotowani. ...

Ropa z Iranu dotarła do Europy

Pierwszy tankowiec w irańską ropą zacumował w europejskim porcie. Odbiorcą jest rafineria z Hiszpanii. ...