Gaz z Norwegii do Polski coraz bliżej

Bloomberg

Wkrótce Gaz-System i Energinet ogłoszą procedurę rezerwacji przepustowości na gazociąg z norweskich złóż do naszego kraju.

W najbliższych dniach operatorzy gazociągów przesyłowych w Polsce i Danii powinni zacząć przyjmować zgłoszenia na rezerwację mocy przesyłowych w Baltic Pipe, gazociągu, który połączy sieci obu krajów. Stanowi on kluczowy element tzw. Korytarza Norweskiego.

– Obecnie jesteśmy na końcowym etapie negocjacji. Jest to już ostatni element przed uruchomieniem procedury open season, która umożliwi klientom rezerwowanie przepustowości na nowy gazociąg prowadzący z Norwegii do Danii i Polski – mówi Paweł Jakubowski, dyrektor pionu rozwoju Gaz-Systemu. Dodaje, że przed uruchomieniem wiążącej procedury open season spółka jest zobowiązana do odpowiedniego przygotowania założeń projektu i ustalenia w możliwie najszerszym zakresie warunków współpracy z partnerem duńskim, czyli firmą Energinet.

Udział w procedurze open season na całe połączenie z Norwegii do Polski na pewno zgłosi Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Koncern już wielokrotnie zapewniał, że jest zdeterminowany importować tą drogą duże ilości gazu, co związane jest z wygasającym w 2022 r. kontraktem na import surowca z Rosji. Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG, mówił niedawno, że w jego ramach spółka musi odbierać nieco ponad 8 mld m sześc. gazu rocznie. Takie ilości chciałaby dostarczać z Norwegii do Polski. To dużo, zważywszy że przepustowość nowego połączenia planowana jest na poziomie 10 mld m sześc. Spółka chce importować zarówno surowiec z własnych złóż, jak i kupowany od innych działających tam firm wydobywczych.

Norweski gaz z własnych złóż do Polski planuje też sprowadzać Grupa Lotos. W niedawnym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Marcin Jastrzębski, prezes koncernu, powiedział, że jeżeli pojawi się szansa na przesył błękitnego paliwa, to chciałby skorzystać z takiej możliwości, tym bardziej że 75 proc. obecnego wydobycia grupy w Norwegii stanowi gaz, a sama gdańska rafineria potrzebuje 0,8 mld m sześc. gazu rocznie.

Mogą Ci się również spodobać

Egipt stał się samowystarczalny gazowo

Afrykańskie państwo przestało importować gaz i stało się gazowo samowystarczalne. To zasługa nowych złóż ...

Energetycy kuszą gazem i LED-ami

Spółki obrotu energią z dużych grup nastawiają się w tym roku na walkę o ...

Rosneft patrzy łakomie na Norwegię

Rosyjski koncern staje do wyścigu o złoża ropy i gazu na szelfie Norwegii. Norweski ...

Otwiera się kolejne pole sporu z Francuzami

Kolejna sprawa po zerwaniu negocjacji z Airbusem w sprawie zakupu śmigłowców wielozadaniowych dotyczyć może ...

ElectroMobility ogłosi konkurs na samochód elektryczny

ElectroMobility Poland ogłosi niebawem konkurs na miejski samochód elektryczny, a po jego rozstrzygnięciu doprowadzi ...

Rosja szykuje się na gazowy rozwód z Unią

Kreml jest przekonany, że popyt na gaz ze Wschodu będzie w Europie spadał. Dlatego ...