Gaz z Norwegii do Polski coraz bliżej

Bloomberg

Wkrótce Gaz-System i Energinet ogłoszą procedurę rezerwacji przepustowości na gazociąg z norweskich złóż do naszego kraju.

W najbliższych dniach operatorzy gazociągów przesyłowych w Polsce i Danii powinni zacząć przyjmować zgłoszenia na rezerwację mocy przesyłowych w Baltic Pipe, gazociągu, który połączy sieci obu krajów. Stanowi on kluczowy element tzw. Korytarza Norweskiego.

– Obecnie jesteśmy na końcowym etapie negocjacji. Jest to już ostatni element przed uruchomieniem procedury open season, która umożliwi klientom rezerwowanie przepustowości na nowy gazociąg prowadzący z Norwegii do Danii i Polski – mówi Paweł Jakubowski, dyrektor pionu rozwoju Gaz-Systemu. Dodaje, że przed uruchomieniem wiążącej procedury open season spółka jest zobowiązana do odpowiedniego przygotowania założeń projektu i ustalenia w możliwie najszerszym zakresie warunków współpracy z partnerem duńskim, czyli firmą Energinet.

Udział w procedurze open season na całe połączenie z Norwegii do Polski na pewno zgłosi Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Koncern już wielokrotnie zapewniał, że jest zdeterminowany importować tą drogą duże ilości gazu, co związane jest z wygasającym w 2022 r. kontraktem na import surowca z Rosji. Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG, mówił niedawno, że w jego ramach spółka musi odbierać nieco ponad 8 mld m sześc. gazu rocznie. Takie ilości chciałaby dostarczać z Norwegii do Polski. To dużo, zważywszy że przepustowość nowego połączenia planowana jest na poziomie 10 mld m sześc. Spółka chce importować zarówno surowiec z własnych złóż, jak i kupowany od innych działających tam firm wydobywczych.

Norweski gaz z własnych złóż do Polski planuje też sprowadzać Grupa Lotos. W niedawnym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Marcin Jastrzębski, prezes koncernu, powiedział, że jeżeli pojawi się szansa na przesył błękitnego paliwa, to chciałby skorzystać z takiej możliwości, tym bardziej że 75 proc. obecnego wydobycia grupy w Norwegii stanowi gaz, a sama gdańska rafineria potrzebuje 0,8 mld m sześc. gazu rocznie.

Mogą Ci się również spodobać

Chińczycy skorzystali na sankcjach USA

Koncern paliwowy Państwa Środka zastąpił francuski Total na największym gazowym złożu świata Południowy Pars ...

Petrochemia pochłania najwięcej energii

W minionym roku światowy przemysł pożarł ponad połowę wyprodukowanej na Ziemi energii. W przemyśle ...

Może nam brakować prądu już w 2022 roku

Należy inwestować w przebudowę ciepłowni, aby mogły produkować i ciepło, i prąd w procesie ...

Atak na supertankowce w Zatoce Omańskiej

Doszło do eksplozji na dwóch supertankowcach w Zatoce Omańskiej. Podejrzewaną przyczyną są ataki terrorystyczne ...

Polski rynek mocy zaskarżony

Tempus Energy zaskarżył decyzję Komisji Europejskiej zatwierdzają polski program dotacji dla energetyki, dotyczący tzw. ...

W PKN Orlen rusza projekt montażu turbin wiatrowych na stacjach paliw

PKN Orlen pracuje nad projektem wyposażania stacji paliw w turbiny wiatrowe, które zapewniałyby część ...