PGNiG więcej zarobiło

Bloomberg

Koncern w 2016 r. osiągnął 2,35 mld zł zysku netto, czyli o 10,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Szczególnie dużo zarobił na obrocie i dystrybucji gazu ziemnego.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwa opublikowało raport roczny za 2016 r. Wynika z niego, że koncern wypracował w tym czasie 33,2 mld zł przychodów ze sprzedaży. To o 9 proc. mniej niż w 2015 r. Lepszy był za to czysty zarobek, który wyniósł 2,35 mld zł, co oznaczało wzrost o 10,2 proc. Spółka informuje, że do poprawy zysków przyczynił się przede wszystkim segment obrotu i magazynowania gazu. Grupa sprzedała o 5,8 proc. więcej błękitnego paliwa niż w 2015 r. W efekcie łączny wolumen wyniósł 24,3 mld m sześc. W dużej mierze to efekt poprawy sprzedaży do największych odbiorców przemysłowych, odzyskania odbiorców w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw oraz wzrostu zużycia gazu przez odbiorców domowych.

PGNiG podaje, że nadal największy udział w jej zyskach miał segment dystrybucji gazu. Koncern zwiększył liczbę przyłączań końcowych odbiorców do sieci gazociągowej o 60 proc., co przełożyło się na wzrost wolumenu dystrybucji gazu o ponad 11 proc., czyli do 10,9 mld m sześc.

Sprzyjające warunki atmosferyczne oraz przeprowadzone w 2016 r. akwizycje dwóch spółek spowodowały z kolei wzrost sprzedaży w sektorze wytwarzania ciepła i prądu. Licząc rok do roku wolumen sprzedaży ciepła zwyżkował o 10 proc., a energii elektrycznej o 3 proc. Słabiej było za to w obszarze wydobycia ropy i gazu. Do obniżenia przychodów przyczynił się zwłaszcza spadek średniej cen ropy. W efekcie wpływ wyniosły 4,29 mld zł i były o 12 proc. niższe niż rok wcześniej.

W tym roku PGNiG przewiduje m.in. dalszą rozbudowę sieci dystrybucyjnej i związany z nią wzrost wolumenu dystrybuowanego gazu również z wykorzystaniem stacji regazyfikacyjnych LNG na terenie północno-wschodniej Polski. W związku z tym planuje zwiększyć inwestycje na rozbudowę sieci do 1,7 mld zł. Grupa nadal chce rozwijać swoją ofertę dla końcowych odbiorców prądu i gazu. Oczekuje także wzrostu eksportu gazu na Ukrainę oraz zwyżki sprzedaży w Niemczech. Ma też rosnąć sprzedaż ciepła i prądu. Wreszcie w II połowie tego roku koncern oczekuje korzystnego rozstrzygnięcia postępowania arbitrażowego z Gazpromem.

Mogą Ci się również spodobać

Baranowski nadal na czele PGE, Kowalczyk w zarządzie

Rada nadzorcza PGE powołała zarząd na kolejną kadencję. Na jego czele będzie – jak ...

Estończycy sprzedają prąd Szwedom

Estońska firma energetyczna obecna też w Polsce, weszła na swój piąty zagraniczny rynek. Rozpoczęła ...

Świat ucieka od gazu jak od węgla

Już niebawem Bruksela może zacząć traktować paliwo błękitne jak to czarne. To odebrałoby sens ...

Przypłyną kolejne statki z amerykańskim gazem

Przez pięć lat z USA do Polski ma trafić dziewięć dostaw LNG. To za ...

Niemcy zaczynają się bać sankcji USA

Nerwowa reakcja władz Niemiec na amerykańską zapowiedzi sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę rosyjskiego gazociągu ...

Branża paliwowa w Polsce stawia na innowacje

Grupa Lotos, PKN Orlen, PGNiG i Unimot przeznaczają coraz więcej pieniędzy na nowoczesne rozwiązania, ...