Naftogaz złamał monopol Gazpromu

Bloomberg

Od kwietnia możliwy jest fizyczny przesył gazu w obie strony między Ukrainą a Słowacją. Dotąd tzw. rewers blokował Gazprom.

Naftogaz poinformował dziś, że od 1 kwietnia w Budynce – punkcie połączenia magistrali gazowych Ukrainy i Słowacji możliwy jest transport gazu w obu kierunkach. Operatorzy magistrali – Ukrtransgaz i Eustream porozumieli się co do przesyłu w obie strony w zależności od potrzeb. W kierunku Słowacji moc gwarantowanego przesyłu wynosi 19 mln m3 na dobę.

„Ten krok pozwoli znacznie podnieść atrakcyjność ukraińskich magazynów gazu, bowiem dotąd nie było gwarantowanych mocy przesyłowych na wyjściu z Ukrainy, bowiem moce wyjściowe były blokowane przez Gazprom” – cytuje komunikat Naftogazu agencja Unian.

Naftogaz wyjaśnia też, że teraz firmy handlujące gazem będą miały możliwość przesyłu swojego gazu do ukraińskich magazynów, by potem swobodnie po niego sięgnąć w razie potrzeby. Ukraińskie podziemne magazyny gazu są największe w Europie – można w nich zgromadzić do 32 mld m3.

Także magistrale gazowe Ukrainy są największe poza Rosją. Moce przesyłowe ukraińskich rur zarządzanych przez Ukrtransgaz (należy do Naftogazu) wynoszą na wejściu 288 mld m3 a na wyjściu 178,5 mld m3; w tym do Unii i na Bałkany – 142,5 mld m3, do Mołdawii 3,5 mld m3. System to także 72 stacje kompresorowe, 110 warsztatów remontowych, 1451 stacji rozdziału gazu. Całość ma długość 38,6 tys. km w tym magistrale główne to 22,2 tys. km.

„Niestety z powodu stanowiska Gazpromu Ukraina nie może w pełni wykorzystać system w innych punktach wejścia/wyjścia” – podał Naftogaz.

Ukraińcy liczą że sytuacja zmieni się na korzyść po tym jak w Świnoujściu zacznie działać na pełną moc terminal LNG. Wtedy przez Ukrainę tranzytem może popłynąć gaz z Polski na Węgry.

Mogą Ci się również spodobać

Eksperci dyskutowali o wyzwaniach stojących przed katowickim szczytem klimatycznymi

Spore oczekiwania wobec COP24

Dwa tygodnie w Katowicach będą czasem intensywnego dialogu. Równocześnie COP24 otwiera polską prezydencję. Żyjemy ...

Rurociąg zawieszony w próżni

Rząd powinien dbać o bezpieczeństwo energetyczne, a temu służy projekt, który realizuje Sarmatia. Nasz ...

Producenci węgla inwestują na potęgę

W portfelach dostawców sprzętu i usług górniczych już widać rosnące nakłady branży górniczej na ...

Gospodarstwa domowe zapłacą mniej za gaz

  Koszt zakupu samego gazu od PGNiG OD spadnie o 10,6 proc. Jeśli jednak ...

Estończycy kupują w Gazpromie

Estoński operator gazowy zawarł z Rosjanami 3-letni kontrakt na dostawy gazu. Gazprom ma w ...

Ciepło może być tanie i czyste

Rynek oferuje dziś wiele alternatywnych rozwiązań dla najtańszego ogrzewania, czyli węgla: prąd o niskiej ...