Zapłacimy mniej za gaz

Bloomberg

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy w zakresie obrotu paliwami dla PGNiG oraz PGNiG Obrót Detaliczny. Zmiana oznacza, że zapłacimy mniej gaz.

Urząd Regulacji Energetyki pozostaje konsekwentny w swojej polityce obniżania taryf na gaz. Nowe wytyczne urzędu, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia bieżącego roku, po raz kolejny obniżą wysokość rachunków wystawianych przez PGNiG Obrót Detaliczny. O ile dokładnie? Jak podaje URE w komunikacie, w porównaniu z obecną taryfą, mówimy o spadku o 5,3 proc. dla gospodarstw domowych oraz o 6,8 proc. dla odbiorców przemysłowych.

Skumulowany spadek średnich cen gazu, ogłoszona obniżka to już druga zmiana na minus w tym roku i czwarta licząc od stycznia 2015 r., wyniesie w porównaniu z początkiem ubiegłego roku 15,8 proc. (8,6 proc. w 2016 r.) dla gazu wysokometanowego, a dla gazów zaazotowanych odpowiednio: Lw 11,6 proc. (8,6 proc.) i Ls – 8,7 proc. (7,8 proc.).

Od 1 kwietnia bieżącego roku niższe rachunki zapłacą także wielcy odbiorcy gazu PGNiG. W tym przypadku obniżenie średniej ceny gazu wysokometanowego dla odbiorców końcowych, zużywających powyżej 25 mln m3, wyniesie 9,6 proc., a dla odbiorców hurtowych 7,6 proc.W przypadku gazu zaazotowanego odpowiednio będzie to spadek o 8,3 proc. oraz o 8,9 proc. W efekcie tego skumulowany spadek średnich cen gazu wysokometanowego dla odbiorców końcowych, licząc od stycznia 2015 r., wyniesie 28,6 proc., a w samym 2016 r. – 15,7 proc. W przypadku gazu zaazotowanego odpowiednio 21,8 proc. oraz 13,9 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Ropa taniej w USA. Bliski Wschód pompuje więcej

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z najwyższego poziomu od ...

Zdrowy rozsądek podpowiada: nie inwestujmy w katastrofę!

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zaapelował o zdrowy rozsądek do aktywistów klimatycznych, którzy protestowali ...

PGE ma nowego prezesa na gorsze czasy dla węgla

Wojciech Dąbrowski, który zasiadł za sterami największego krajowego koncernu energetycznego, zapowiada audyt realizowanych projektów. ...

Państwo powinno karać producentów smogu

Nie wystarczy rządowy program i pokaźny budżet, potrzebna jest przede wszystkim determinacja oraz konsekwencja ...

Możemy wydać na wsparcie odnawialnych źródeł 40 mld zł z błogosławieństwem Unii

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia rozwoju zielonych elektrowni. Jego szacowana wartość to 40 ...

Rekompensaty to nie jest docelowe rozwiązanie

Przedsiębiorstwa z branż energochłonnych nie spodziewają się, że wyrównania rozwiążą problem rachunków za prąd. ...