Tureckie kłopoty Gazpromu

Bloomberg

Importerzy rosyjskiego gazu z Turcji, nie chcą kupować surowca po cenie proponowanej przez Rosjan. Gazprom pozywa ich do sądu.

Gazprom przygotowuje pozwy do arbitrażu w Sztokholmie przeciwko prywatnym tureckim odbiorcom swojego gazu, dowiedziała się gazeta Kommersant. Rosjanie sądzą się już ze swoim największym tureckim klientem – państwowym Botas. Koncern kupuję w Gazpromie 17 mln m3 gazu rocznie.

Firmy prywatne Enerco Enerji, Avrasya gaz i Akfel gas (Akfel Holding), Bosphorus gas, Shell Turkey, Bati Hatti i Kibar Enerji w sumie odbierają 10 mld m3 rosyjskiego gazu. Daje to Turcji drugie po Niemczech miejsce wśród klientów Gazpromu.

Spór toczy się o cenę importowanego gazu. Umowy Gazpromu z prywatnymi firmami umożliwiają tureckim importerom zmianę ceny zakupu od 2017 r. Gazprom miał zaproponować Turkom nową „tymczasową na ten rok” cenę. Jest ona wyższa od tej, którą firmy płaciły w 2016 r.

Rosjanie zapewniają, że cena taka obowiązywałaby tylko do zakończenia procesu z Botas, a potem negocjacje zostaną wznowione. Importerzy tureccy odrzucili ofertę, uważają bowiem, że cena z 2016 r jest „sprawiedliwa”. W minionym roku firmy płaciły mniej niż Botas, co z kolei nie podobało się tureckiemu gigantowi.

Gazprom dowiedział się, że pozostawienie ceny w 2016 r to dla niego straty, a do tego osłabienie pozycji w sporze z Botas. Jest jeszcze jeden niuans sporu tureckiego. Kommersant dowiedział się od swoich tureckich źródeł, że poważny wpływ na stanowisko i działania Gazpromu ma prywatyzacja jednego z importerów – Akfel. Gazprom ma być powiązany z kapitałowo z tą firmą.

Mogą Ci się również spodobać

Terroryści skuteczniejsi niż OPEC

Awarie, działania terrorystów, piratów oraz inne zdarzenia zewnętrzne zmniejszają podaż na światowym rynku ropy ...

Niemcy odkryli wielkie złoża gazu pod Morzem Norweskim

Niemcy dowiercili się do złóż gazu pod dnem Morza Norweskiego. Zasobność złoża sięga 19 ...

Polimex i Chińczycy oddają pole GE w Ostrołęce

Przegrani w przetargu o kontrakt głównego wykonawcy ostatniego bloku węglowego w Polsce nie będą ...

Będą zmiany w zarządzie JSW

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Elektrownie mogą napalić drewnem Na drewno ...

PGE nieco podniosła szacunkowy zysk półrocza

Polska Grupa Energetyczna podniosła szacunek zysku EBITDA za I półrocze 2018 r. o 98 ...

Szwajcaria testuje produkcję wodoru z użyciem energii wodnej

Szwajcarzy oceniają koszty produkcji zielonego wodoru z energii wiatrowej i słonecznej na 3–4 razy ...