Tureckie kłopoty Gazpromu

Bloomberg

Importerzy rosyjskiego gazu z Turcji, nie chcą kupować surowca po cenie proponowanej przez Rosjan. Gazprom pozywa ich do sądu.

Gazprom przygotowuje pozwy do arbitrażu w Sztokholmie przeciwko prywatnym tureckim odbiorcom swojego gazu, dowiedziała się gazeta Kommersant. Rosjanie sądzą się już ze swoim największym tureckim klientem – państwowym Botas. Koncern kupuję w Gazpromie 17 mln m3 gazu rocznie.

Firmy prywatne Enerco Enerji, Avrasya gaz i Akfel gas (Akfel Holding), Bosphorus gas, Shell Turkey, Bati Hatti i Kibar Enerji w sumie odbierają 10 mld m3 rosyjskiego gazu. Daje to Turcji drugie po Niemczech miejsce wśród klientów Gazpromu.

Spór toczy się o cenę importowanego gazu. Umowy Gazpromu z prywatnymi firmami umożliwiają tureckim importerom zmianę ceny zakupu od 2017 r. Gazprom miał zaproponować Turkom nową „tymczasową na ten rok” cenę. Jest ona wyższa od tej, którą firmy płaciły w 2016 r.

Rosjanie zapewniają, że cena taka obowiązywałaby tylko do zakończenia procesu z Botas, a potem negocjacje zostaną wznowione. Importerzy tureccy odrzucili ofertę, uważają bowiem, że cena z 2016 r jest „sprawiedliwa”. W minionym roku firmy płaciły mniej niż Botas, co z kolei nie podobało się tureckiemu gigantowi.

Gazprom dowiedział się, że pozostawienie ceny w 2016 r to dla niego straty, a do tego osłabienie pozycji w sporze z Botas. Jest jeszcze jeden niuans sporu tureckiego. Kommersant dowiedział się od swoich tureckich źródeł, że poważny wpływ na stanowisko i działania Gazpromu ma prywatyzacja jednego z importerów – Akfel. Gazprom ma być powiązany z kapitałowo z tą firmą.

Mogą Ci się również spodobać

Biały Dom zablokuje Rosneft

Amerykanie mogą uniemożliwić Rosjanom przejęcie kontroli nad wenezuelską spółką. Chodzi o transakcję między Rosneft ...

Grupa Lotos inwestuje w norweskie złoża

Koncern zapłaci 160 mln dol. za aktywa wydobywcze Sleipner zlokalizowane na Morzu Północnym. Grupa ...

Wyłączność na negocjacje w Połańcu dla Enei

Enea uzyskała od Engie wyłączność na dalsze prowadzenie negocjacji w sprawie zakupu Elektrowni Połaniec. ...

General Electric kapituluje przed Estonią

Amerykański gigant energetyczny zapłaci estońskiej firmie 66 mln euro rekompensaty za opóźnienia w uruchomieniu ...

PSEW: Mieszkańcy okolicznych farm mają czerpać z nich korzyści

Mieszkańcy gmin znajdujących się w sąsiedztwie farm wiatrowych mogliby dostać dopłatę w wysokości nawet ...

W najbliższych latach motoryzację napędzi prąd

Za 10 lat magazynowanie energii będzie o wiele efektywniejsze – mówi Bartek Kras, prezes ICPT ...