Tureckie kłopoty Gazpromu

Bloomberg

Importerzy rosyjskiego gazu z Turcji, nie chcą kupować surowca po cenie proponowanej przez Rosjan. Gazprom pozywa ich do sądu.

Gazprom przygotowuje pozwy do arbitrażu w Sztokholmie przeciwko prywatnym tureckim odbiorcom swojego gazu, dowiedziała się gazeta Kommersant. Rosjanie sądzą się już ze swoim największym tureckim klientem – państwowym Botas. Koncern kupuję w Gazpromie 17 mln m3 gazu rocznie.

Firmy prywatne Enerco Enerji, Avrasya gaz i Akfel gas (Akfel Holding), Bosphorus gas, Shell Turkey, Bati Hatti i Kibar Enerji w sumie odbierają 10 mld m3 rosyjskiego gazu. Daje to Turcji drugie po Niemczech miejsce wśród klientów Gazpromu.

Spór toczy się o cenę importowanego gazu. Umowy Gazpromu z prywatnymi firmami umożliwiają tureckim importerom zmianę ceny zakupu od 2017 r. Gazprom miał zaproponować Turkom nową „tymczasową na ten rok” cenę. Jest ona wyższa od tej, którą firmy płaciły w 2016 r.

Rosjanie zapewniają, że cena taka obowiązywałaby tylko do zakończenia procesu z Botas, a potem negocjacje zostaną wznowione. Importerzy tureccy odrzucili ofertę, uważają bowiem, że cena z 2016 r jest „sprawiedliwa”. W minionym roku firmy płaciły mniej niż Botas, co z kolei nie podobało się tureckiemu gigantowi.

Gazprom dowiedział się, że pozostawienie ceny w 2016 r to dla niego straty, a do tego osłabienie pozycji w sporze z Botas. Jest jeszcze jeden niuans sporu tureckiego. Kommersant dowiedział się od swoich tureckich źródeł, że poważny wpływ na stanowisko i działania Gazpromu ma prywatyzacja jednego z importerów – Akfel. Gazprom ma być powiązany z kapitałowo z tą firmą.

Mogą Ci się również spodobać

Amerykański gaz zmienia rynek Unii.

Udział LNG w imporcie krajów Unii się podwoił i sięga 20 proc.. Dawno już ...

Wniosek o przejęcie kontroli nad Polenergią już w UOKiK

Choć na razie niewiele wskazuje na to, by Polska Grupa Energetyczna przejęła kontrolę nad ...

Petrolinvest opuści GPW

KNF wykluczyła akcje spółki z obrotu na GPW. Ponadto nałożyła na spółkę karę pieniężną ...

Polska benzyna drożeje najszybciej w Unii

Dynamika wzrostu cen na polskich stacjach jest niepokojąca. W minionym roku benzyna w Polsce ...

Nord Stream 1 stanął, Ukraina zarabia

Gazociąg Północny przechodzi kolejny przegląd techniczny. Z roku na rok czas przeglądów się wydłuża. ...

Dobre perspektywy przed branżą paliw i gazu

Orlen, Lotos, MOL i Unimot liczą w II półroczu na dalszy wzrost popytu na ...