Mróz nakręca Gazprom

Bloomberg

Padł kolejny rekord dobowych dostaw gazu z Rosji do Europy. Gazpromowi pomaga pogoda.

Rosyjski koncern podał, że 6 stycznia przesłał na tzw. daleką zagranicę (Unia bez republik bałtyckich, Bałkany, Turcja) 615,5 mln m3 błękitnego paliwa. To o 0,9 mln m3 więcej od poprzedniego dobowego rekordu, który koncern zaliczył dzień wcześniej.

W miarę jak Europa pogrąża się w prawdziwej zimie, rośnie zapotrzebowanie na gaz. „Weszliśmy na nowy poziom dostaw, na eksport w warunkach ochłodzenia i zmniejszenia wydobycia własnego w Europie, a także wzrostu popytu na europejskim rynku” – tłumaczy prezes Aleksiej Miller.

Pod kurek zapełniony jest gazociąg Nord Stream. „Obecne zapełnienie gazociągu w przeliczeniu rocznym o 10 proc. przekroczyło zaprojektowaną moc przesyłową. Europejscy odbiorcy wybierają tą drogę, bo to najpewniejszy sposób transportu gazu. To nie tylko połączenie bezpośrednie (Rosja – Niemcy -red), ale i rurociąg nowoczesny, gdzie zastosowaliśmy najlepsze technologie. Będzie przez dziesięciolecia gwarantował zaopatrzenie Europy w gaz. Takie atuty będzie też posiadał Nord Stream-2 (na który nie ma zgody Komisji Europejskiej -red) – chwalił się prezes Gazpromu.

Jak pokazały wyniki Gazpromu za 2016 r zwiększona sprzedaż nie przekłada się na finansowy sukces. Koncern eksportował na daleką zagranicę 179 mld m3 – najwięcej w historii. Niektórzy odbiorcy podwoili zakupy – Dania o 160 proc., Holandia o 90 proc. a Wielka Brytania o 57 proc.

Powód jest jeden – cena. Rosyjski gaz powiązany z ceną ropy, bardzo potaniał. Zysk Gazpromu zmniejszył się 2,2 razy ( dane za trzy kwartały 2016 r).

Na ten rok agencja Eurogas przewiduje że 28 krajów Unii zwiększy popyt na gaz o 6 proc. w ujęciu rocznym do 447 mld m3. Oznacza to, że Gazprom osiągnie rekordowy udział w europejskim rynku – 32 proc.

Mogą Ci się również spodobać

PAK:kilkutygodniowy prezes

Janusz Kaliszyk zrezygnował z funkcji prezesa ZE PAK. Stało się zaledwie kilka tygodni po ...

Dobre wyniki Novateku

Największy prywatny gazowy koncern Rosji znacznie zwiększył przychody, zysk i wydobycie gazu w pierwszym ...

40 mln zł dla Taurona na podłączanie mikroinstalacji

Tauron Dystrybucja otrzyma prawie 40 mln zł z unijnych środków na przebudowę i budowę ...

Nord Stream 2 przyspiesza

Choć nie ma akceptacji Brukseli na rozbudowę gazociągu Nord Stream, inwestor wybrał dostawcę rur ...

Kopalnie przestają oszczędzać

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Nie ma zgody na smog Ostatnio ...

Litwa korzysta na naszym prądzie, czeka na szwedzki

Prąd z polskich elektrowni obniża ceny na Litwie. Wszystko za sprawą połączenia systemów. Jak ...