Mróz nakręca Gazprom

Bloomberg

Padł kolejny rekord dobowych dostaw gazu z Rosji do Europy. Gazpromowi pomaga pogoda.

Rosyjski koncern podał, że 6 stycznia przesłał na tzw. daleką zagranicę (Unia bez republik bałtyckich, Bałkany, Turcja) 615,5 mln m3 błękitnego paliwa. To o 0,9 mln m3 więcej od poprzedniego dobowego rekordu, który koncern zaliczył dzień wcześniej.

W miarę jak Europa pogrąża się w prawdziwej zimie, rośnie zapotrzebowanie na gaz. „Weszliśmy na nowy poziom dostaw, na eksport w warunkach ochłodzenia i zmniejszenia wydobycia własnego w Europie, a także wzrostu popytu na europejskim rynku” – tłumaczy prezes Aleksiej Miller.

Pod kurek zapełniony jest gazociąg Nord Stream. „Obecne zapełnienie gazociągu w przeliczeniu rocznym o 10 proc. przekroczyło zaprojektowaną moc przesyłową. Europejscy odbiorcy wybierają tą drogę, bo to najpewniejszy sposób transportu gazu. To nie tylko połączenie bezpośrednie (Rosja – Niemcy -red), ale i rurociąg nowoczesny, gdzie zastosowaliśmy najlepsze technologie. Będzie przez dziesięciolecia gwarantował zaopatrzenie Europy w gaz. Takie atuty będzie też posiadał Nord Stream-2 (na który nie ma zgody Komisji Europejskiej -red) – chwalił się prezes Gazpromu.

Jak pokazały wyniki Gazpromu za 2016 r zwiększona sprzedaż nie przekłada się na finansowy sukces. Koncern eksportował na daleką zagranicę 179 mld m3 – najwięcej w historii. Niektórzy odbiorcy podwoili zakupy – Dania o 160 proc., Holandia o 90 proc. a Wielka Brytania o 57 proc.

Powód jest jeden – cena. Rosyjski gaz powiązany z ceną ropy, bardzo potaniał. Zysk Gazpromu zmniejszył się 2,2 razy ( dane za trzy kwartały 2016 r).

Na ten rok agencja Eurogas przewiduje że 28 krajów Unii zwiększy popyt na gaz o 6 proc. w ujęciu rocznym do 447 mld m3. Oznacza to, że Gazprom osiągnie rekordowy udział w europejskim rynku – 32 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Wodny Park czerpie energię z własnych… ścieków

Energia odnawialna ma różne oblicza. Wodny Park w Tychach pokazuje, że energię można czerpać ...

Ocieplimy dom za publiczne pieniądze

Niemalże 133 mld zł pochłoną inwestycje w termomodernizację polskich domów w ramach programu „Czyste ...

SG: Plany Tauronu zgodne z oczekiwaniami, rozczarowuje brak dywidendy do 2020 r.

W piątek Tauron opublikował strategię na lata 2016-2025. Główne założenia to zapewnienie stabilności finansowej ...

Włosi porzucają Rosję

Koncern paliwowy Eni wycofał się ze wspólnego projektu z Rosneft na Morzu Czarnym. Drugi ...

Poprawa wyników PGE w I półroczu

W pierwszym półroczu tego roku skonsolidowany zysk operacyjny Polskiej Grupy Energetycznej powiększony o amortyzację ...

Co będzie z podatkiem od farm wiatrowych?

Jedyny jak dotąd wyrok przed bydgoskim sądem administracyjnym dotyczący interpretacji przepisów w zakresie naliczania ...