Mróz nakręca Gazprom

Bloomberg

Padł kolejny rekord dobowych dostaw gazu z Rosji do Europy. Gazpromowi pomaga pogoda.

Rosyjski koncern podał, że 6 stycznia przesłał na tzw. daleką zagranicę (Unia bez republik bałtyckich, Bałkany, Turcja) 615,5 mln m3 błękitnego paliwa. To o 0,9 mln m3 więcej od poprzedniego dobowego rekordu, który koncern zaliczył dzień wcześniej.

W miarę jak Europa pogrąża się w prawdziwej zimie, rośnie zapotrzebowanie na gaz. „Weszliśmy na nowy poziom dostaw, na eksport w warunkach ochłodzenia i zmniejszenia wydobycia własnego w Europie, a także wzrostu popytu na europejskim rynku” – tłumaczy prezes Aleksiej Miller.

Pod kurek zapełniony jest gazociąg Nord Stream. „Obecne zapełnienie gazociągu w przeliczeniu rocznym o 10 proc. przekroczyło zaprojektowaną moc przesyłową. Europejscy odbiorcy wybierają tą drogę, bo to najpewniejszy sposób transportu gazu. To nie tylko połączenie bezpośrednie (Rosja – Niemcy -red), ale i rurociąg nowoczesny, gdzie zastosowaliśmy najlepsze technologie. Będzie przez dziesięciolecia gwarantował zaopatrzenie Europy w gaz. Takie atuty będzie też posiadał Nord Stream-2 (na który nie ma zgody Komisji Europejskiej -red) – chwalił się prezes Gazpromu.

Jak pokazały wyniki Gazpromu za 2016 r zwiększona sprzedaż nie przekłada się na finansowy sukces. Koncern eksportował na daleką zagranicę 179 mld m3 – najwięcej w historii. Niektórzy odbiorcy podwoili zakupy – Dania o 160 proc., Holandia o 90 proc. a Wielka Brytania o 57 proc.

Powód jest jeden – cena. Rosyjski gaz powiązany z ceną ropy, bardzo potaniał. Zysk Gazpromu zmniejszył się 2,2 razy ( dane za trzy kwartały 2016 r).

Na ten rok agencja Eurogas przewiduje że 28 krajów Unii zwiększy popyt na gaz o 6 proc. w ujęciu rocznym do 447 mld m3. Oznacza to, że Gazprom osiągnie rekordowy udział w europejskim rynku – 32 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Lotos poprawił wyniki. W tym roku będzie trudniej

W IV kwartale koncern istotnie poprawił wyniki. W tym roku będzie już o to ...

Stanowisko polskiej energetyki na Szczyt Klimatyczny w Katowicach

Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE), zrzeszający największe polskie grupy energetyczne, zaprezentował stanowisko branży na ...

Nord Stream-2 da zarobić ludziom Putina

Najbliższy człowiek Kremla zarobi miliardy na budowie Nord Stream-2. Na to zwracał uwagę wyrzucony ...

Sankcje uderzą w Gazprom

Agencja Moody’s ostrzega, że ostrzejsze sankcje USA wobec Rosji negatywnie wpłyną zdolność kredytową Gazpromu ...

ME: Nie ma jeszcze decyzji o budowie elektrowni jądrowej

Nie ma jeszcze decyzji o budowie elektrowni jądrowej w Polsce – oświadczył w piątek ...

Polskie konsorcjum rozpoczyna negocjacje z EDF

Energa, Enea, PGE i PGNiG Termika podpisały porozumienie z EDF dotyczące prowadzenia negocjacji w ...