Moskwa zaniemówiła w sprawie OPAL

AFP

Żaden z rosyjskich menadżerów i polityków nie skomentował na razie decyzji Trybunału Europejskiego w sprawie gazociągu OPAL. Wcześniej mieli dużo do powiedzenia.

Polska sama nie chce rozbudowywać na swoim terenie infrastruktury dla większych dostaw rosyjskiego gazu do Europy, a teraz by bronić swój system transportu gazu, przeszkadza w zwiększeniu dostępu Gazpromu do gazociągu OPAL – tak minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak skomentował 21 grudnia polskie pozwy do Trybunału Europejskiego w Luksemburgu.

Najpierw PGNiG potem polski rząd zaskarżył decyzję KE o zwiększeniu dostępu Gazpromu do lądowego gazociągu na terenie Niemiec, którym gaz z Nord Stream jest przesyłany do innych odbiorców unijnych. W październiku KE potwierdziła, że zgodziła się, by Gazprom zwiększył swój udział w transportowanym przez OPAL surowcu z 50 proc. do blisko 80 proc. mocy gazociągu (wynosi ona 36 mld m3 gazu rocznie).

Rosjanie nie potraktowali poważnie polskich pozwów. Starali się wskazać, że Polacy sami sobie strzelają w stopę. „Dla nas przesył gazu przez Polską jest najbardziej korzystny ekonomicznie, bo to najkrótsza droga dostaw rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej. Swego czasu proponowaliśmy budowę dodatkowej nitki gazociągu Jamał-Europa, ale Polska odmówiła (chodzi o projekt Jamał-Europa II – red.). Dlatego zupełnie nie rozumiem, o co chodzi w tym, że rozwijamy swoją infrastrukturę, kiedy Polska swojej nie chciała powiększyć” – mówił Nowak w telewizji Rosja24.

Natomiast Władimir Cziżow przedstawiciel Rosji przy UE stwierdził 19 grudnia, że „pozew Polski przeciwko Nord Stream 2 to pozew przeciwko Rosji”. Ale nie ma co się tym przejmować, bo „Polska spóźniła się z pozwem. Termin złożenia minął”.

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller zapewniał, że rozbudowa Nord Stream „przebiega zgodnie z harmonogramem”, pomimo różnych niesprzyjających czynników zewnętrznych.

Mogą Ci się również spodobać

Brazylijska ropa zagraża interesom OPEC

Przed kilkoma dniami rozpoczęła wydobywanie ropy naftowej olbrzymia platforma wiertnicza P-67, co oznacza początek ...

Banki dały kredyty, Gazprom korzystny kontrakt

Umowy kredytowe na 92 mln euro, czyli ponad 80 proc. kosztów budowy nowego gazociągu ...

Chiny łączą państwowe giganty energetyczne

Chiński rząd zapowiedział w poniedziałek fuzję dwóch potentatów branży energetyczno-węglowej: China Guodian Corporation i ...

Litewska ropa nie dla Rosjan

Trzeba zrobić wszystko, by złoża ropy na litewskich wodach terytorialnych nie dostały się rosyjskim ...

Gazprom ujawnił swoje aktywa w Wielkiej Brytanii

Wśród brytyjskich aktywów jest pakiet akcji Nord Stream AG – operatora gazociągu północnego. Gazprom ...

Rosnieft pobił Gazprom

Rosnieft jest najwięcej wartą rosyjska spółka. Pobił Gazprom, który od lat był liderem. Kapitalizacja ...