Liczba łupkowych odwiertów w Polsce mocno spada

Post Image

W tym roku zainteresowanie poszukiwaniami jest najniższe od pięciu lat, kiedy dopiero je rozpoczynano.

Przez pierwszych osiem miesięcy tego roku wykonano tylko dwa odwierty w poszukiwaniu ropy i gazu w polskich skałach łupkowych – wynika z ostatnich danych resortu środowiska. Dodatkowo dwa odwierty były w trakcie realizacji. Rok temu wykonano ich 15. Najwięcej odwiertów było w 2012 r., bo 24.

O skali zapaści w łupkowej branży świadczy również liczba udzielonych koncesji. Obecnie jest ich tylko 40, z czego 11 należy do PGNiG, a po 7 do Grupy Lotos i PKN Orlen. Rok temu koncesji było około 60, a w szczytowym okresie 115.

PGNiG, które wykonuje najwięcej łupkowych odwiertów w Polsce, twierdzi, że poszukiwania to wyzwanie geologiczne i techniczne większe, niż się spodziewano. – Konieczne są dalsze badania, w tym wiercenia nowych otworów poziomych. Doświadczenia zdobyte podczas prac szczelinowania (zabieg, dzięki któremu ze skał uwalniana jest ropa i gaz – red.) będą miały wpływ na efektywniejsze prowadzenie tego procesu na nowych odwiertach poziomych – informuje Dorota Gajewska, rzecznik prasowy PGNiG. Dodaje, że plan grupy na ten rok zakłada wykonanie trzech odwiertów horyzontalnych. Wszystkie mają być wykonane na Pomorzu.

Z danych resortu środowiska wynika, że w tym roku tylko jeden łupkowy odwiert w Polsce wykonał PKN Orlen, wicelider rynku.

Spadek zainteresowania wynika z niskiego kursu ropy, który rzutuje na poziom opłacalności projektów poszukiwawczo-wydobywczych. W ocenie analityków brak zainteresowania polskimi łupkami to również rezultat braku sukcesu w postaci odkrycia przynajmniej jednego złoża nadającego się do przemysłowej eksploatacji, wysokich podatków, które mają wejść w życie za kilka lat, oraz braku zachęt do inwestycji w ten sektor.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

USA importują ropę z Rosji

Średnio 300 tysięcy baryłek rosyjskiej ropy i produktów naftowych importują dziennie odbiorcy ze Stanów ...

Nadciąga wojna gazowa Gazpromu z Naftogazem

Gazprom rozpoczął procedurę zerwana kontraktów gazowych z ukraińskim Naftogazem. Rosjanie są wściekli niekorzystnym dla ...

Energetyka szuka innowacyjnych pomysłów

Do niedawna energetyka postrzegana była jako branża tradycyjna i zamknięta na zmiany. Dziś innowacje ...

Polska musi dopuścić operatorów z zagranicy

Uwagi zgłoszone do projektu ustawy o rynku mocy sugerują, że notyfikacja wsparcia dla wytwórców ...

Miesięczne konsultacje PEP 2050

Przez miesiąc (do 18 września) mają potrwać społeczne i międzyresortowe konsultacje do opublikowanego 10 ...

Niemiecka wolta klimatyczna. Polski rząd ma kłopot

Angela Merkel nie wyklucza poparcia postulatu dekarbonizacji europejskiej gospodarki do 2050 roku. To kłopot ...