Gazprom pożycza, gdzie się da

Bloomberg

Gazowy koncern planuje pożyczyć jesienią na rynku międzynarodowym do miliarda euro. Spodziewa się dużego zainteresowania emisją.

Organizatorami emisji euroobligacji Gazpromu zostały wybrane Banca IMI, Deutsche Bank AG, JPMorgan Chase & Co. i UniCredit SpA, dowiedziała się agencja Bloomberg.

Emisja miałaby się odbyć już w październiku. Do powrotu na zagraniczne rynki kapitałowe szykuje się też Norylski Nikiel. W sumie oba koncerny chcą zagranicą pożyczyć 1,5 mld dolarów.

Po raz ostatni Gazprom wypuścił euroobligacje w lutym 2014 r. Były to 7-letnie papiery oprocentowane na 3,6 proc.. Ich dochodowość w środę była wyceniona na 5,64 proc. podała gazeta RBK. – Nie uważam, by Gazprom i Norylski Nikiel musiały dużo zapłacić przy powrocie na rynek pierwotny. Dochodowość rosyjskich emiterów jest obecnie na poziomie sprzed kryzysu; mamy teraz więcej przewidywalności, mniejszy poziom ryzyka – podkreśla Dmitrij Iwanow z Promswiazbanku.

Wartość publicznego zadłużenia Gazpromu jest porównywalna do zaciągniętych kredytów w rosyjskich bankach. W lipcu koncern pożyczył z Gazprombanku w sumie 640 mln dol. oprocentowane na 6,95-6,98 proc. Kredyt musi spłacić w 2018 r. Sbierbank pożyczył koncernowi 760 mln dol. na trzy lata. W sierpniu koncern pożyczył u grupy chińskich banków 1,5 mld dol.

Gazprom pożycza intensywnie, bowiem potrzebuje coraz więcej pieniędzy na budowany gazociąg do Chin – Siła Syberii. Koszt całej inwestycji (2000 km rury plus uruchomienie wydobycia ze złoża w Jakucji) szacowany jest na 55-70 mld dol. (wypowiedzi ministra energetyki). W sierpniu rosyjski rząd zdecydował o wsparciu Gazpromu pieniędzmi podatników.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Elektrownia Północ bez pozwolenia na budowę

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku utrzymał w mocy decyzję Wojewody Pomorskiego o uchyleniu pozwolenia ...

Pierwszy wyrok ws. certyfikatów. 0:1 dla farm wiatrowych

Energa przegrała pierwszą sprawę dotyczącą zielonych certyfikatów. Wyrok nie jest prawomocny. Spółka zamierza się ...

Powstanie największa farma wiatrowa na świecie

Rząd brytyjski zatwierdził plany rozbudowy farmy wiatrowej offshore na Morzu Północnym, która docelowo będzie ...

PGE: Gorsze wyniki operacyjne w dwóch pierwszych miesiącach

Polska Grupa Energetyczna podała szacunkowe dane operacyjne i sprzedażowe za styczeń-luty 2016 roku. Zgodnie ...

Rekordowy rok rosyjskiej ropy

W 2015 r. rosyjskie koncerny paliwowe wydobyły 534,1 mln ton ropy i gazowego kondensatu. ...

Niemcy bez węgla za 19 lat

Od 2039 r w Niemczech nie będzie już można używać węgla. Przy czym nikt ...